Nezabudnite si zbaliť na túru

Každé ročné obdobie ponúka iné možnosti trávenia dovolenky a voľného času. Po celý rok môžte obdivovať krásy hôr, jeseň je však ročným obdobím, ktoré horskej turistike praje najviac.

Ako sa zbaliť na celodenný výlet, či túru tak aby vám nič nechýbalo a váš batoh vám nebol viac na príťaž ako na osoh?

Samozrejme, veľmi záleží od ročného obdobia, či sa chystáte na jednodňovú, či viacdňovú túru, aká je vaša cieľová destinácia, aké sú možnosti stravovania a ubytovania.
Potreby sú vždy individuálne, presný zoznam vecí preto logicky neexistuje. Je však niekoľko základných pravidiel čo a ako si zbaliť, ktoré vo všeobecnosti platia pre každého rovnako.

Základom je kvalitná obuv. Výber turistickej obuvi naozaj netreba podceňovať. Dôležité je pohodlie pri každom kroku a vaša bezpečnosť. Nízke trekové topánky sú nenahraditeľné pri prechádzkach v ľahšom teréne, vysoká treková obuv je zase nevyhnutná pri vysokohorskej turistike, vďaka spevneniu a opore členku.

Z oblečenia nezabudnite na bundu, ktorá je skladná a poskytuje dostatočný tepelný komfort, tiež dostatočnú ochranu proti vetru a dažďu. Dôležité sú suché veci na prezlečenie, ktoré oceníte po náročnejšom výstupe.

Pre pohodlné nesenie všetkých vecí si zoberte vak, ktorý má vystužený chrbát, nosné popruhy a bedrový pás.

Pri balení je treba myslieť na potrebu použitia vecí počas dňa aj na ich váhu. Spravidla platí, že na spodok batohu patria veci, ktoré cez deň využijete najmenej. Ďalej si ukladajte jedlo, vždy tak, že naťažšie veci dáte ku chrbátu. To isté platí pre vodu.
Na vrch batohu si uložte skladnú bundu, ktorá vás v prípade náhlej zmeny počasia ochráni proti vetru a dažďu a veci na prezlečenie, ktoré sa určite budú hodiť.

Do vrchných a bočných vačkov ukladajte drobnosti a nezabudnite ani na tyčinky a jedlo, ktoré vám poslúži na doplnenie energie v priebehu celého dňa. Na vak si neupevňujte veci, ktoré by sa mohli hompáľať, kývať. Obmedzovali by vás pri každom kroku.

Dovolenka na Slovensku a horská turistika

Slovensko je krajinou, ktorá ponúka množstvo príležitostí pre turistiku. Spoznať tak môžte aj Liptov so všetkými jeho krásami. Ubytovanie v chatách na Liptove je svojou polohou ideálne pre jednodňové výlety do okolia bohatého na prírodné krásy, veľkolepé scenérie, aktívny oddych aj relax.

www.vikendovechalupy.sk