Aký typ strechy si vyberiete pre váš dom?

Či už ide o výber strechy pri výstavbe rodinného domčeku, chalupy alebo inej stavby, alebo len potrebujete strechu vymeniť za novú, na výber máte z niekoľkých typov. Poznáte ich všetky? Viete, aké sú ich výhody či nevýhody? Poďme sa na to spolu pozrieť.

Skôr, ako sa pustíte do montáže strechy, je dobré si premyslieť, čo všetko od nej očakávate. Strecha patrí k najdôležitejším častiam domu, preto si treba poriadne zvážiť všetky pre a proti tej-ktorej strechy. Každá zo striech prináša určité výhody, ale aj nevýhody, ktoré ovplyvňujú kvalitu bývania, veľkosť priestoru v podkroví, tepelnoizolačné vlastnosti, náklady na výstavbu atď. Výber typu strechy ovplyvní aj samotnú možnosť využitia podkrovného priestoru. Typov striech je oveľa viac, ako uvádzame v tomto článku, zaostrili sme pozornosť na tie najpoužívanejšie.

Sedlová strecha

Sedlový typ strechy

Patrí k jedným z najčastejšie používaných typov striech v našich končinách. Dôvodov je viacero. Jedným z nich je pomerne jednoduchá konštrukcia – dve šikmé plochy spojené priamočiarym hrebeňom. Pokrytie strechy krytinou a dva odkvapy. Vďaka strmému sklonu sedlovej strechy jednoduchšie odteká voda či sneh do odkvapov. Výhodou sedlovej strechy je taktiež výhodnejšia cena. Pokiaľ máte rodinný dom s ideálnou orientáciou, výhodu sedlovej strechy pocítite aj pri jednoduchšej inštalácii solárnych panelov. Ak máte v pláne využívať podkrovné priestory, mali by ste mať obvodové múry aspoň vo výške 1,2 m nad podlahou. Sedlové strechy však bývajú problematické v oblatiach so silným vetrom, kde odporúčame zvoliť skôr iný typ strechy.

Manzardová strecha

Manzardový typ strechy

Je variantom sedlovej strechy a často sa jej hovorí aj francúzska strecha. Má dvojitý sklon na každej strane, horný miernejší a spodný strmší. Zrejme najhlavnejšou výhodou tohto typu strechy je maximálne využitie podkrovného priestoru. Ak teda plánujete podkrovie využívať ako obytný priestor, manzardová strecha vám poskytne túto možnosť vo veľkom. Jej nevýhodou je však náročnosť a vyššie náklady na jej výstavbu.

Pultová strecha

Pultový typ strechy

Ide o jednoduchší typ strechy s jednou plochou a jedným odkvapom. Pultová strecha je šikmá strecha so sklonom väčším ako 10°. Používa sa najmä na prístavbách, prístreškoch, úzkych, dlhých stavbách, ktoré nemajú rozpätia stien väčšie ako 10°. Pozitívom pultovej strechy je jednoduchosť pri výstavby, menšie náklady na výstavbu vďaka použitiu menšieho počtu materiálov. Často sa s ňou stretneme pri stavbách na hranici pozemkov, či v novších, modernejších typoch stavby. Vyššie nároky sú kladené na odkvap, ktorý býva maximálne zaťažený pri prívalových dažďoch. Pri pultových strechách s príliš vysokým sklonom vzniká nižší podkrovný priestor/nižší strop. Taktiež sa veľmi neodporúčajú pre oblasti so silným vetrom.

Plochá strecha

Plochý typ strechy

Ploché strechy majú rovnú strešnú plochu bez sklonu, resp. s veľmi miernym sklonom do 10°, kvôli odvádzaniu vody. Používa sa najmä pri bytových domoch, moderných stavbách, terasách, zimných záhradách a pod. Je vhodná na inštaláciu solárnych panelov. Má nízke tepelné straty, jednoduchšiu údržbu a umožňuje využiť priestor pod strechou naplno. Neodporúča sa pre oblasti s častými a veľkými zrážkami. Počiatočná investícia do plochej strechy býva síce nižšia, ako pri iných typoch, no náklady na jej údržbu z dlhodobého hľadiska môžu byť vyššie a častejšie.

Stanová strecha

Stanový typ strechy

Ide o ihlanový typ strechy, nakoľko sa štyri strešné plochy spájajú do jedného bodu-vrcholu. Strešných plôch pritom môže byť aj viac. Najviac sa s týmto typom strechy stretnete pri stavbách so štvorcovým pôdorysom, ktoré sú samostatne stojace, napr. garáž. Jej výhodou je mimoriadna odolnosť voči vetru a možnosť využitia podkrovného priestoru vďaka sklonu strechy. Mínusom stanového typu strechy je náročnosť konštrukcie – najmä pri pokladaní strešnej krytiny.

Valbová strecha

Valbový typ strechy

Strecha valbového typu sa skladá zo štyroch šikmých plôch, narozdiel od sedlovej, ktorá má len dve. Plochy majú zvyčajne rovnaký uhol sklonu, čo vytvára podkrovný priestor s väčším sklonom, no často aj menšou úžitkovou plochou. Odkvapy strechy sú umiestnené v jednej rovine pozdĺž celého domu. Väčšinou sa stretneme s týmto typom strechy pri zastrešení stavieb do “L”. Vďaka štyrom plochám strechy na každej strane je valbová strecha stabilnejšia ako sedlová, ľahšie odolá silným vetrom či veľkým zrážkam. Ak by ste chceli využiť podkrovný priestor, odporúčame vytiahnuť obvodové múry min. do výšky 1,2 m. Oproti sedlovej streche býva však drahšia, nakoľko jej konštrukcia je zložitejšia.

Polvalbová strecha

Polvalbový typ strechy

Predstavuje kompromis medzi valbovou a sedlovou strechou. Ide o skosený typ valbovej strechy, pričom je možné umiestniť na stavbu okná či balkón(terasu) do bočných stien podkrovia narozdiel od valbovej strechy. Polvalbové strechy so správnym sklonom, prípadne vyššími obvodovými múrmi majú výhodu pre využitie podkrovného priestoru. Neodporúčajú sa pre oblasti so silným vetrom.

Ak sa teda púšťaťe do stavby strechy, opravy, rekonštrukcie strechy či výmeny strechy, vždy si dobre zvážte, ideálne prekonzultujte s fundovaným odborníkom, aké riešenie bude pre vás to najvýhodnejšie. Pri správnej voľbe a realizácii budete mať pokoj a menej starostí na dlhší čas.

Nemáte ešte firmu na rekonštrukciu či stavbu vašej novej strechy? Obráťte sa na odborníkov s dlhoročnými skúsenosťami v oblasti tesárskych a pokrývačských prác z firmy Profistrechy. Viac info o ich práci nájdete na: http://www.profistrechy

Pridajte Komentár