Dovolenka na horách s deťmi

Aktívna dovolenka na Slovensku, pre vás a vaše deti? Pohyb, čerstvý vzduch a krásna príroda. Letná dovolenka na horách, turistika v Tatrách, na Liptove, či inom regióne ponúka množstvo trás, ktoré sú vhodné aj pre tých najmenších. Ide o ľahšie túry s možnosťou posedenia a oddychu v horských chatách, s občerstvením, či nenáročné trasy s krásnymi vyhliadkami.

Dĺžku a náročnosť trasy je potrebné vyberať podľa veku dieťatka. Do troch rokov sú vhodné iba menšie prchádzky, dlhšie výlety sú vhodné pre deti staršie ako tri roky. Pokiaľ trasa vedie po nie veľmi komplikovanom teréne, vedzte že sa môžte spoľahnúť na nosiče, či kočíky a buginy. Bezbariérových trás schodných pre imobilných a teda aj pre kočíky, je len na území nášho najväčšieho národného parku sprístupnených viac ako tridsať kilometrov.

Turistiku v horách sebe i deťom určite spestríte rozprávaním na náučných chodníkoch, aj návvštevou zaujímavých miest, rôznych expozícií a jaskýň.

Je niekoľko základných pravidiel, na ktoré by sme však rozhodne nemali zabudnúť:
Trasu prispôsobte potrebe spánku a jedenia.
Okrem dostatku jedla a pitia nezabudnite na oblečenie do každého počasia. Najmä v horách sa počasie môže rýchlo zmeniť.
Vysokohorské slnko je veľmi silné, najmä pre detskú pokožku. Preto myslite aj na opaľovací krém s vysokým faktorom.
V prípade akýchkoľvek pochybností o pokračovaní v túre (z dôvodu zmeny počasia, či nevoľnosti) sa radšej s deťmi vráťte.

Voľte trasy v blízkosti ubytovania, aby ste si z výletu zbytočne neukrajovali cestou autom. Pri výbere ubytovania myslite aj na oddych a čas strávený v mieste ubytovania. Vtedy určite príde vhod viac ako hotelová izba – chata s detským ihriskom, alebo ubytovanie v chatách, či dreveniciach, kde sa vaše deti zabavia určite viac aj v prípade nepriaznivého počasia.

Vychutnajme si krásy slovenskej prírody a naučme ju spoznávať aj naše deti. Časom si ju určite zamilujú.

Jednoduché prechádzky s množstvom zaujímavých miest nájdete aj v okolí Liptovskej Mary.
Romantické chalupy a informácie o možných aktivitách v ich okolí hľadajte na www.vikendovechalupy.sk