Plotostrihy a nožnice na živý plot

Pomaly sa nám zobúdza príroda zo zimného spánku a všetko sa pripravuje na príchod jari. Zvieratá sa prebúdzajú zo zimného spánku, vtáci začínajú čoraz viac štebotať, tráva sa začína zelenieť a v záhrade sa prebúdzajú ku životu kríky. A nám ako prvé napadne, že by sme ich mali troška upraviť, ostrihať. Ale aj tu platí, že 2x meraj a 1x strihaj. Treba si premyslieť, kedy, ako a aký strih im dáme.

Kríky striháme pravidelným rezom a tým môžeme zabezpečiť, že náš krík bude mať zdravý vzhľad. Ale skôr ako začneme strihať, pozrieme sa na daný krík, či má už nové púčiky a je pekne vidieť , ktoré vetvičky sú choré a ktoré sú životaschopné.

Striháme vetvičky, ktoré majú púčiky najvyššie, a tie uprednostňujeme. A tiež platí pravidlo, že ak kríky ostriháme čo najviac, tak je zaručené že nám na jar prinesie bohatú úrodu a aj sa lepšie rozvetví. Krík, ktorý ostriháme menej, sa na jar menej rozvetví. A tiež platí, že odstránime všetky bočné výhonky, ktoré sú nadbytočne, pretože oberajú ostatné konáriky a vetvičky o výživu a silu. Všímame si aj to, že či konár, ktorý má byť podporený v raste ,tak aby smeroval vždy hore , a do koruny stromu.

Kríky a stromy, ktoré nám kvitnú na jeseň, či leto je vhodné zostrihať hneď ako pominú posledné mrazy. Ak máme kríky, ktoré nám kvitnú už z jari, tak ich striháme až keď odkvitne aj posledný kvet. Ostatné kríky ,ktoré zvyčajne kvitnú inak ,môžeme zostrihať s kľudným svedomím aj 5 až 10 nad zemou. Kríkom to prospeje, a na leto už sa budú pýšiť bohatou korunou. Hlavný výhonok stromu,alebo kríku môžeme nechať dlhší tak o 20 cm, a bočné vetvy zarovnáme do jednej dĺžky.

Konáriky a vetvičky striháme odspodu, aby sme ho presvetlili a dodali svieži mladý vzhľad. A najskôr striháme kríky, ktoré sú najstaršie, a mladé kríky zostriháme tak o jednu tretinu.

Ak máme konáre hrubšie ako napr 1,5 cm, tak by sme mali používať bežné záhradnícke nožnice. No ale ak máme konáre hrubšie, napr viac ako 5 cm, tak sa už doporučuje používať mechanické pákové nožnice so špeciálne upravenou rúčkou.

A ak máme napr strach z výšok, alebo sa bojíme výsť na rebrík , tak veľmi užitočný pomocník nám môže byť aj taká teleskopická tyč, kde vlastne stojíme na zemi, a môžeme ostrihávať konáre až do výšky 5 metrov.

Napr na plotstrihy používajte podľa tipu, veľkosti živého plota. Plotostrihy na strihanie používame buď elektrické, alebo akumulátorové a tie môžeme v podstate používať po celý rok. A ak máme na záhrade kríky, čo sú zelené stále, tak tie môžeme strihať od septembra až pokým nezačne mrznúť. Na menšie kríky postačia aj nožnice na živý plot.

Domáci záhradkári majú radšej plotstrihy, ktoré sú obojstrané , čo znamená že dovolia strihanie so širokým záberom v oboch smeroch. Strihacie nože na kríky sú buď vyrobené lisovaním, alebo brúsením

laserom, ktorý umožní ostrý uhol noža.

Čerstvo posadené stálo zelené kríky sú na priamom slnku vystavené nebezpečenstvu, môžu stratiť viac vody, ako môžu ich práve zasadené korene prijať. Preto by sme u citlivých alebo vzácnych stálo zelených kríkoch sadenice na 2 až 3 týždne prikryť tieniacimi sieťami alebo čečinou.

www.mbn.sk