Ortopedické vložky – stielky do topánok

Problémy s chodidlami či chrbticou sa už dnes týkajú každého, dokonca aj detí. Je to starosť a veľmi bolestivá ale pomôcť vám môžu ortopedické vložky, ktoré môžu slúžiť prípadne ako prevencia či jeden z dôležitých aspektov, ktoré vám dokážu upraviť chodidlo či odstránia zlé návyky.

Nohy sú najzaťaženejšou časťou tela, nosia nás celý deň a preto si zaslúžia našu pozornosť. Ovplyvňujú chôdzu, postoj či akýkoľvek pohyb a držanie tela, ktoré chrbtici naozaj pomáha.

Výhody ortopedických vložiek do topánok:

  • zabezpečenie optimálneho tlakového rozloženia chodidla po podložke
  • vyrovnávajú nevhodné zaťaženie určitých partií nohy a odľahčujú preťažené plochy chodidla
  • podstatne znižujú riziko úrazu v oblasti nohy, členka a kolena
  • zlepšenie postoja, chôdze či behu
  • ochrana šliach a  kĺbov
  • zabraňujú preťaženiu Achillovej šľachy
  • tlmia dopady a nárazy pri behu či chôdzi
  • korigujú deformáciu nohy ako staticky, tak dynamicky

Vložky pomáhajú liečiť či zmierňovať rôzne vady nôh ako napr. ploché nohy, rozdielna dĺžka dolných končatín, deformácia prstov a pod. Ploché nohy sú buď pozdĺžne alebo priečne. Nosenie vysokých podpätkov spôsobuje narušenie rovnomernosti zaťaženia nohy a vedie k vade priečne plochej nohy. Spolu s touto vadou sa objavuje aj deformácia prstov a to konkrétne vybočený palec. Iný druh deformácie prstov sú kladivkové prsty.

Existujú dva druhy ortopedických vložiek a to aktívne a pasívne. Aktívne sa zameriavajú najmä o aktiváciu svalstva a pasívne sú zamerané na tvar a úpravu chodidla. Najčastejšie sa vyrábajú z polyformu, ktorý je pružný. Kožené elegantné vložky sú praktickým, funkčným doplnkom napr. do poltopánok. Na výber sú hnedé alebo čierne. Vložky z korkfantu nie sú určené na hocijakú nohu ale majú vynikajúce korekčné ortopedické výsledky a okamžite poľavia pri veľkých bolestiach. Ortopedické vložky sú rôzneho typu – anatomické, krátke, diabetické, so zmäkčenou pätou alebo prednou časťou, so zvýšenou pätou atď. Vyrábajú sa tiež bio vložky alebo vložky do topánok špeciálne pre športovcov, ktoré sú vyrobené zo špaciálnych termoplastických syntetických materiálov.

Životnosť ortopedických vložiek závisí od toho, koľko sú vložky potrebné. To znamená, že pokým nedôjde k výraznému zlepšeniu problému chodidla (čo je zvyčajne pol roka až rok) vložky sú použiteľné. Údržba je absolútne jednoduchá. Na čistenie sa používajú bežné dezinfekčné spreje.

Ortopedické vložky môžu byť aj prevenciou pokiaľ máte stojatú prácu či často boľavé a unavené nohy. Doprajte svojim nohám pohodlie a komfort. Počas ich používania sa topánka stáva akoby súčasťou nohy. Odľahčujú nohy pri chôdzi a tým spríjemňujú chôdzu a pocit z danej činnosti.

Pridajte Komentár