Dbáme o svoje nohy?

Prišla chladná jeseň, a tak ako sa obliekame do teplých kabátov, tak by sme mali obliekať aj naše nohy. Mali by sme si uvedomiť, že nohy nás nesú celý život, a preto by sme sa mali o ne patrične starať. Čo robiť ak je vonku chladné, sychravé počasie ? Ísť von, alebo byť pekne v teplúčku?

Častý jesenný dážď, meškajúci autobus a nevhodná obuv mávajú neraz za následok nepríjemné prechladnutie. Určite poznáte výraz „prechladol som od nôh“. Pocit chladu sa pri premočených chodidlách skutočne násobí. Nie nadarmo nám naše staré mamy vraveli, že

prečo je dôležité mať nohy v teple. Takže ak sa aj vám stane, že v nepríjemnom počasí vám premrznú nohy, alebo prídete domov s premočenými topánkami a ponožkami, ihneď sa pokúste zahriať. Ideálny je na to napríklad bazový kúpeľ nôh. Stačí za hrsť kvetu bazy čiernej zaliať 3 litrami vriacej vody a nechať 15 minút postáť. Potom počkajte, kým kúpeľ trochu vychladne, a ešte do horúceho kúpeľa ponorte nohy a zotrvajte tak aspoň ¼ hodiny. Dôležité je, aby bol kúpeľ stále dostatočne teplý, takže ak treba, prilejte doň ešte horúcu vodu.

Stáva sa, že najmä v panelových domoch nemáme podlahové kúrenie, a zima ide tzv. od spodu. Najrýchlejším riešením je si zaobstarať papuče. Nie darmo sa vraví,že máme doma „papučovú kultúru „ . Papuče si môžeme kúpiť buď našuchovacie ,alebo také čo pripomínajú klasické topánky.

A ak nemáme doma po ruke papuče, postačia nám aj dobré bavlnené ponožky, či kvalitné vlnené deky.

Veľmi dôležité je aj správny vyber obuvi. Vhodná obuv je základ. Treba brať do úvahy, že topánky máme na nohe aj viac ako 7 – 8 hodín,a aj preto musí byť pohodlná, musí dobre sedieť na nohe, nesmie tlačiť a ani inak nijak deformovať nohy. Už v predajni by sme mali venovať výbere náležitú pozornosť. Treba si vyskúšať obe topánky, poprípade sa v nich prejsť po predajni aby sme zistili,či nám správne sadli.

Ako si správne vybrať vhodnú obuv:

Najprv by sme si mali zmerať dĺžku chodidla. Pri menších deťoch to najlepšie spravíme, tak že im chodidlo obkreslíme na tvrdý papier. Najlepšie je keď si obuv skúšame v stoji. Vyberajme si obuv o 0,5 až 1 centimeter väčšiu, než je naša veľkosť. Aby sme mali dostatok priestoru v topánke , voľný pohyb prstov v topánke zabránite ich možnej deformácii.

Ak si vyberáme obuv, netreba vždy brať do úvahy len vzhľad ,ale mali by sme mať na mysli aj kvalitu obuvi. Do topánky by nám nemalo premokať. Aj keď prakticky žiadna obuv nie je a nemôže byť trvalo vodeodolná, existujú určité hranice, pod ktoré by nemala klesnúť. Dnešný výrobcovia však už kladú dôraz aj na kvalitu materiálu z čoho sa dnešné topánky vyrábajú , a tak kvalitná obuv už dokáže spĺnať aj tieto požiadavky .

Taktiež je neprípustné aby nám topánky farbili ponožky,nohy ,alebo pančucháče. Určite je toto dôvod na reklamáciu a netreba sa nechať odbiť pri reklamácií. Jednoduchým spôsobom sa môžeme už v predajni presvedčiť ,či nám bude obuv farbiť pokožku,alebo oblečenie. Dá sa to veľmi ľahko zistiť najmä pri farebných stielkach. Do topánky dáme papierovú vreckovku ktorou niekoľkokrát prejdeme po farebnej podšívke, stielke či pätičke obuvi. Ak farba ostane na vreckovke, vieme, čo nás pri nosení bude čakať, ak takúto obuv kúpime.

Módna obuv neznamená automaticky aj jej kvalitu. Pri nákupe dbáme predovšetkým na pocit pohodlia pri chôdzi. Nezamieňajme si obuv určenú na príležitostné použitie za obuv na bežné nosenie. Vyberáme si kvalitnú koženú – usňovú obuv a náležite sa o ňu starajme. Pri kúpe si topánky skúšajme popoludní. Ak nám počas dňa opúchajú nohy, v takomto čase vieme najlepšie rozpoznať, či sa budeme v topánkach cítiť pohodlne, alebo nie.

Obuv si vyberáme aj podľa toho na akú príležitosť ju potrebujeme. Všeobecne poznáme obuv na spoločenské akcie, vychádzkovú obuv, športovú obuv ,rekreačnú obuv , domácu obuv a obuv detskú.

Inšpiráciu môžeme nájsť aj na stránke http://www.sona.sk/