Investovanie pre pokročilých – ako zarobiť viac?

Úroky v bankách sú na historicky najnižších úrovniach. Kým dlžníci sa z toho tešia, pretože ich splátky sú nízke, sporitelia sú zúfali, pretože získajú veľmi malý výnos. Mnohí ľudia sa preto obzerajú po výnosnejších formách zhodnotenia peňazí.

O tom, kam vložíte peniaze, rozhoduje to, akú sumu máte k dispozícii, kedy budete peniaze potrebovať a hlavne aký máte vzťah k riziku. Vždy totiž platí, že vysoký možný výnos je vývážený aj vysokým rizikom.  To znamená, že kto chce zarobiť viac, musí aj viac riskovať.

Podielové investície
Medzi najprístupnejšie formy investovania patria podielové fondy. Ponúka ich takmer každá banka i ďalšie správcovské spoločnosti. Investovanie do podielových fondov môžu sprostredkovať aj finanční poradcovia. Každý fond má určenú minimálnu sumu, ktorú doň treba investovať. Tá sa vo väčšine prípadov pohybuje okolo 150 eur. Sú však aj fondy, ktoré vyžadujú výrazne vyššie sumy.

Okrem toho, správcovské spoločnosti ponúkajú aj možnosť pravidelného investovania. Investor si zvolí, akú sumu chce do fondu mesačne investovať. Vo väčšine prípadov je takto potrebné vkladať aspoň 15 eur. Výhodou pravidelného investovania do fondu je, že investor dokáže zarobiť aj na prepadoch. Ak totiž hodnota podielovej jednotky klesne, investor získa za svoje peniaze viac podielových jednotiek, a keď sa hodnota podielovej jednotky vráti na pôvodnú úroveň, jeho investícia sa zhodnotí.

Napríklad, ak sa niekto rozhodne investovať pravidelne 100 eur a hodnota podielovej jednotky je jedno euro, získa za svoje peniaze prvý mesiac 100 podielových jednotiek. Ak nasledujúci mesiac hodnota podielovej jednotky klesne na 0,80 eura, získa 125 podielových jednotiek. V prípade že nasledujúci mesiac vzrastie na pôvodnú úroveň 1 euro za podielovú jednotku, sporiteľ za svojich 100 eur zase získa 100 podielových jednotiek. Na svojom účte tak bude mať celkovo 325 podielových jednotiek, ktoré v tom čase budú mať hodnotu 325 eur. Ak by hodnota podielovej jednotky neklesla a držala sa stále na rovnakej úrovni, mal by len 300 eur.

Zaujímate sa o investičné príležitosti? Navštívte stránku www.v-consulting.sk a dozviete sa viac.