Solárne systémy

Správne nadimenzované kvalitné zariadenie na prípravu teplej vody dokáže ušetriť až 70% ročných nákladov. Vyspelé technológie pracujú s účinnosťou až 80%. Využitie slnečnej energie na ohrev vody prostredníctvom slnečných kolektorov je veľmi účinné a spoľahlivé.

Slnečné žiarenie je obnoviteľný zdroj energie. Ekologický a ľahko dostupný. Z čoho sa skladá solárny systém a ako to funguje?

Solárny systém
Slnečné žiarenie, ktoré dopadá na slnečný kolektor sa mení na teplo. Naakumulované teplo sa odovzdáva zohrievanej vode vo výmenníku. Solárny systém riadi regulátor – spína čerpadlovú jednotku podľa teplotného rozdielu medzi slnečnými kolektormi a zásobníkom teplej vody. V prípade oblačnosti a zamračených dní vodu ohrieva elektrické vyhrievacie teleso, kotol alebo iný zdroj tepla.

Vákuové trubicové kolektory a ploché kolektory
Slnečné kolektory sa podľa konštrukčného vyhotovenia delia na ploché a trubicové. Ploché kolektory sa najviac využívajú na ohrev vody v domácnostiach. Ich výhodou je dosiahnutie vyššieho výkonu v letných mesiacoch aj dlhšia životnosť. Podmienkou pre trubicové kolektory je sklon minimálne 30°C. Ich výhodou je rovnomernejšia účinnosť, ich nevýhodou je namŕzanie snehu medzi trubicami v zimnom období.  V oblastiach s nižším slnečným svitom sú účinnejšie vákuové kolektory.

Príprava teplej vody a podpora vykurovania
Pri správnom nadimenzovaní zariadenia na prípravu teplej vody je možné pokryť 40 – 60 % ročnej potreby ohrevu teplej vody. Cieľom je dosiahnutie čo najväčšieho pokrytia spotreby mimo obdobia vykurovania (bez potreby ďalšieho zdroja tepla). Teplo získané zo solárneho systému môže pokryť až 30% ročnej potreby. Závisí to samozrejme najmä od tepelných strát objektu, dobrého izolovania, vykurovanej plochy konkrétnej stavby a vykurovacieho systému.

Solárne zostavy presne vám na mieru vám nadimenzujú odborníci. www.recos.sk