Rekuperácia vzduchu pre váš montovaný dom

Dostatok čerstvého vzduchu je pre zdravie človeka nevyhnutný. Bez pravidelného vetrania sa nezaobídu ani naše domy a byty. Vetraním však predovšetkým v chladnejších dňoch uniká teplo. Ako dilemu úsporu verzus vetranie vyriešiť? Východiskom môže byť rekuperácia.

rekuperácia v montovaných stavbách Nedostatok čerstvého vzduchu má vplyv nielen na živé organizmy, ale aj na stavby – zvyšuje v nich nepríjemnú vlhkosť, ktorá podporuje vznik plesní. Hlavne moderné budovy s veľmi dobrým tesnením a izoláciou, ktoré nie sú dostatočne vetrané, sa môžu časom stretnúť s týmto problémom. Nedostatok čerstvého vzduchu bez úniku tepla vám zabezpečí práve rekuperácia.

Ako rekuperácia funguje?

  • Rekuperačná jednotka má v sebe zabudovaný rekuperačný výmenník, v ktorom odovzdáva teplý znehodnotený vzduch väčšinu svojho tepla čerstvému privádzanému vzduchu.
  • Teplý vzduch tak nie je bez osohu odvedený otvoreným oknom von. V lete je to naopak – teplý vzduch je odvádzaný von a dovnútra prúdi chladný. Prichádzajúci a odchádzajúci vzduch sa pritom nikdy nestretnú, len si cez špeciálny výmenník odovzdajú teplotu.
  • “Vydýchaný” vzduch (často okorenený rôznymi vôňami – napríklad z kuchyne) je odvedený von aj s pachmi.

V nízkoenergetických drevostavbách je riadené automatické vetranie s rekuperáciou v podstate jediným zmysluplným spôsobom výmeny vzduchu, pri ktorom sa dosiahne zdravého bývania s nízkou ročnou spotrebou energie.

Viac informácií nájdete na www.datad.sk