Príprava záhrady na zimu

Záhrada v zime je krásna. Ukrytá pod bielym snehom, vyniká najmä ihličňanmi, vždyzelenými drevinami, okrasnými trávami, aj trvalkami. A keďže sa už príroda chystá na zimný spánok,  na zimu treba pripraviť aj našu záhradu.

Údržba záhrady v zime nie je náročná, pokiaľ sa záhrada na zimu pripraví už v jeseni. Ak už je úroda pozbieraná a uskladnená, môžme sa pustiť do jej zazimovania. Pôda, trávnik, jazierko, stromy, kry   a záhony. To všetko si pred zimou zaslúži našu pozornosť. Stihnime to ešte do prvých mrazov. 

V čase keď jesenné teploty nie sú pod bodom mrazu, máme čas na prípravu. Z pôdy odstraňujeme všetky nečistoty, zbytky po zbere úrody, pôdu prekopeme, pohnojíme vhodným hnojivom, alebo kompostom. Našu pozornosť venujeme aj stromčekom, kríkom, odstraňujeme z nich prebytočné konáre, ktoré sú polámané, nadbytočné či inak poškodené.

Okrasné záhrady sú vysadené drevinami, ktoré vyžadujú ochranu pred mrazom. Ide napríklad o odrody Cédrov. Mladé rastliny je najlepšie obaliť geotextíliou, alebo netkanou textíliou. Korene rastlín pred silnými mrazmi nastielame kôrou, alebo čečinou. Na ich ochranu pred mrazmi myslíme už pri projektovaní a realizácii záhrady, kedy na zimu citlivé odody vysádzame do závetria, aby neboli vystavené priamemu mrazivému vetru. 

Trávnik zbavíme prebytočného lístia a uložíme ho na kompost. Ak by sme to nespravili mohlo by sa stať, že lístie ktoré by na trávniku ležalo po celú zimu, by na ňom vzniknúť vyhnité miesta.

Stromom a kríkom ešte počas jesenných teplých dní doprajme bohatú zálievku. Zo zálievku berú živiny počas celej zimy. Ak sme na začiatku jesene vysadili nové stromčeky, musíme ich ochrániť pred mrazom i vetrom. Ako ochranu môžeme použiť čečinu, trstinovú rohož,alebo jutovú tkaninu. Tento obal potom pripevníme na stromčeky, tak aby bol dostatočne pevný aby stromček ochránil, ale nie moc silno, aby ho nepolámal. Obal musí byť vzdušný a zhotovený z takého materiálu, aby nepodliehal poveternostným vplyvom.

Ak máme v záhrade aj ihličnaté stromy, mokrý a ťažký sneh by sme z nich mali otriasať. Mokrý a ťažký sneh môže spôsobiť polámanie konárov a vetvičiek. Toto riziko hrozí pri tujách, či borievkach. Tie zvykneme zaväzovať, aby sa pod tlakom mokrého snehu nerozišli.

Aj kvety a malé kríky, ktoré máme vysadené v záhrade treba zazimovať. Popadané lístie necháme v kvetinovom záhone. Pod lístim takto vznikne humus, a ten zároveň zabráni tomu, aby korene klíčili, či vyrastala burina. 

Záhradné jazierko nemusíme hneď vypúšťať. Niektoré jazierka sú uspôsobené tak, aby sme ich mohli prikryť vhodným krytom. Tento kryt  zároveň poskytne tepelnú ochranu  vodným rastlinám. Ak máme v záhrade väčší bazén, či inú vodnú nádrž, je potrebné ich riadne vypustiť, očistiť, vysušiť a prikryť.

Počas leta má v záhrade miesto aj záhrdný nábytok. V zime by sme ho vonku sotva využili. Nábytok aj záhradné doplnky, očistíme a uskladníme v záhradnom domčeku, či v pivnici. Záhradný nábytok sa nám odvďačí dlhšou životnosťou. A môžme sa kochať pohľadom z okna. Ako zladiť záhradu a aké druhy vybrať, aby bola záhrada aj v zime na pohľad pútavá? Poradí vám vaše záhradné centrum.

www.isolabella.sk