Posuvné brány – výber krok za krokom

Posuvné brány – ako ich správne vybrať? Prečo dnes premýšľate a volíte napr posuvnú bránu? Máte v tom 100% jasno? Konzultovali ste s odborníkmi najvhodnejšie riešenie pre Váš dom, auto, štýl ulice, šírku vjazdu, vlastnosť terénu, zimné snehové podmienky, čo sú základné informácie pre získanie istoty pre krídlovú alebo posuvnú bránu?

Hlavným parametrom, či zvoliť krídlovú bránu alebo posuvnú bránu, nie je nikdy cena. Hovorí sa, že “na prvom mieste sú hlavne peniaze a cena”, ale toto klišé neplatí zvlášť v oblasti obstarania kvalitnej brány pre vjazd do vašej garáže, domu alebo na pozemok! Odborník je firma, ktorá má čas a chuť sa Vám venovať niekoľko týždňov či dokonca aj mesiacov a trpezlivo Vám dávať odpovede na všetečné otázky, ktoré im kladiete.

Na čo dbať pri výbere?

V prvom rade by mali ladiť všetky kritériá: typ brány, tvar a možnosti pozemku, vzdialenosť brány od domu či inej blízkej stavby, chodníka, cesty, typ oplotenia aj použitý materiál. Oplatí sa svoj ​​zámer konzultovať aj s najbližšími susedmi alebo s majiteľom pozemku pred vaším plotom, čo veľakrát býva štát alebo mesto. Mali by ste zvážiť všetky varianty, odhaliť ukryté problémy konkrétnych riešení a porovnať ich s výhodami konkurenčných ponúk. Tiež nezabudnite, že k domu nepatrí len brána, ale aj bránka pre chodcov. A tá by mala typom, konštrukciou i použitým materiálom bránu vždy dopĺňať.

Výber brány

Brány delíme podľa spôsobu otvárania na krídlové a posuvné. Posuvné brány nesené a posuvné brány koľajnicové sa otvárajú posunom do strany mimo komunikáciu (chodník, vozovku, cestu). Musíte zvážiť šírku vášho pozemku, či sa brána nebude “plaziť” po časti susedovho pozemku. Vyvarujete sa tým neskorších veľmi nepríjemných ťahaníc a dohadovaní. Krídlové brány sú vhodné pre rovný terén a na hranice pozemkov, ktoré priamo nesusedia s verejnými komunikáciami. Brány krídlové okolo seba vyžadujú dostatok priestoru, sú mierne náročnejšie na údržbu a servis, sú však najčastejšie užívané a pomerne lacné. Vybrať si môžete zo širokej palety brán jednokrídlových a dvojkrídlových. A nezabudnite, že musíte pred a za krídlovou bránou zastaviť so svojím automobilom, bez toho aby ste obmedzili jej funkcie alebo susedov!

Brány posuvné sa naopak hodia na hranice pozemkov, kde brána a vjazd do garáže tesne susedí a medzi stavbou a bránou tak nie je dostatok priestoru. Alebo tam, kde nie je možné otvárať krídlovú bránu ani von, ani smerom do tesne susediacej verejnej komunikácie. Samonosné posuvné brány sú potom drahšie ako brány koľajnicové, majú však lacnejšiu stavebnú prípravu a nekladú žiadne veľké nároky na údržbu, najmä v zimnom mrazivom období, kedy kovová koľajnica navyše občas podlieha korózii. Brány posuvné vyžadujú kompletnú odbornú inštaláciu, zatiaľ čo brány krídlové predovšetkým odbornú inštaláciu automatického pohonu.

Otváranie a zatváranie brány – automatické brány

Bránu môžete otvárať a zatvárať ručne, ale úplné pohodlie vám prinesie, ak využijete služby automatických pohonov na diaľkové ovládanie. K bránam sa osadzujú nielen pohony, ale aj všetky bezpečnostné prvky, napríklad bezpečnostné fotočlánky, výstražné lampy a majáčiky, prítlakové ochranné lišty a ďalšie komfortné elektronické príslušenstvo. Najčastejším spevneným podkladom pre stavbu brány je zámková dlažba.

Posuvné aj krídlové vonkajšie brány nájdete na: www.pematbrany.sk