Odpratávanie snehu

Zima nám prináša veľa radosti. Tešíme sa na čerstvo napadnutý sneh, všetko je zrazu pokryté bielou perinou. Avšak, bielu prikrývku treba aj odpratať. Či už odpratávame sneh v okolí domu, chaty, použiť by sme mali taký odhŕňač snehu, aby nám práca išla od ruky. Správny výber náradia na odpratávanie snehu nám uľahčí prácu, šetrí naše ruky, chrbát, aj čas.

Odpratávanie snehu z chodníkov je povinnosťou miest a obcí.  Ak sme majiteľmi vlastného pozemku, povinnosť odpratať sneh v okolí nášho domu máme my. Na odpratanie snehu z príjazdovej cesty, alebo z chodníku malej rozlohy postačí aj lopata na odhŕňanie snehu. Ak chceme

odhŕňať úzky a menší chodník vystačí nám ľahká lopata na sneh. S väčšími plochami a ťažkým udupaným snehom si poradí snehový fréza.

Lopata na zhŕňanie snehu by mala byť ľahká.Jej držanie by malo byť pohodlné a stabilné.  Špeciálny mrazuvzdorný plast, zaručí pohodlné držanie aj pri teplotách pod nulou. Lopaty na sneh sa vyznačujú veľmi ľahkou a pevnou plastovou plochou širokou najčastejšie 40- 50 cm, na ktorú sa nelepí pri odhrabavaní sneh. Lopaty oboch veľkostí sa najčastejšie predávajú s plastovou hranou odolnou voči opotrebeniu, alebo s hranou z hliníkového profilu. Plastová hrana lopaty je vhodná pre nehlučné odpratávanie snehu na všetky typy povrchu a lepšie sa s ňou pracuje aj na nerovnom povrchu a na dlažbe. Hliníková hrana sa naopak používa na hladké povrchy ako je napríklad betón, či asfalt.

Lopata na sneh by mala byť ergonomická, ľahká, aby pri práci netrpeli naše ruky, chrbát. Na trhu sú aj lopaty na sneh, ktoré majú hliníkové násady, ľahko sa s nimi pracuje. Zvyčajne majú dĺžku okolo 130 cm a na konci mávajú zaoblený úchop, ktorý zabraňuje ruke v šmýkaní.

Najlepšie lopaty na sneh sú tie, ktoré majú odhrabávaciu plochu mrazuvzdornú a sú dostatočne široké. A vďaka špeciálne upravenému povrchu sa sneh na lopatu neprilepí. Sneh sa na lopatu aj lepšie naberá a odhadzuje sa rovnomerne do všetkých strán.

Ďalším pomocníkom pri odhŕňaní snehu sú snehové frézy. Tie rozdeľujeme do dvoch kategórií. Na jednostupňové a dvojstupňové snehové frézy.

Jednostupňová snehová fréza sa používa vo väčšine prípadov v mestách. Je užitočná pri odpratávaní čerstvého snehu z chodníkov, z príjazdovej cesty a z menších plôch. Dvojstupňová snehová fréza je naopak vhodnejšia do horského prostredia. Tie používame na väčšie snehové plochy a lepšie sa s nimi pracuje na nespevnenom povrchu, čo je v horskom prostredí častý jav.

Odhrabanie snehu je povinnosťou každého majiteľa pozemku. Odhrabať sneh je veľmi dôležité pre našu bezpečnosť. Ak sa totiž na našom neodhrabanom chodníku či ceste stane niekomu úraz, zodpovednosť je hlavne na nás.

www.mbnvercajch.sk