Montované domy – nový trend v stavebníctve

Vzhľadom k rýchlosti výstavby boli montované domy považované  skôr za provizórne stavby. Keďže je u nás bežné, že v jednom dome prežije hneď niekoľko generácií, nevzbudzoval tento typ stavieb zrovna sympatie. Rovnako tak pojem montované domy vyvolával pocit, že ide o stavby s nedostatočnou tepelnou a zvukovou izoláciou aj akumulačnými vlastnosťami. Dnes je však všetko inak – montovaný dom nie je žiadna unimobunka, ale plnohodnotné bývanie, navyše častokrát z kategórie pasívnych domov.

Montovaným domom sa však v posledných rokoch podarilo zvíťaziť nad predsudkami a začínajú sa objavovať aj v našich končinách.

Drevostavby – tento typ montovaných stavieb tvorí drevený nosný rám osadený tepelnými izoláciami. Tento rám je z oboch strán opláštený doskami, z vonkajšej strany sú to veľkorozmerové sadrovláknité alebo OSB dosky a zo strany vnútornej sadrokartónové dosky, prípadne ekopanely.
Montované domy môžu vyzerať veľmi jednoducho a účelne – uspokoja tak nenáročnú klientelu, menšie rodiny alebo seniorov, ktorí nechcú investovať do veľkého domu.
Moderné drevostavby je možné postaviť dvoma spôsobmi. Prvým spôsobom je ich výstavba z hotových veľkoplošných stavebných dielov, ktoré sú zhotovené už vo výrobni. Výrobcovia sa snažia vytvárať čo najväčšie prefabrikáty, aby mohli vo výsledku použiť čo najmenší počet týchto prvkov.

Ďalším spôsobom, ako je možné drevostavbu zostaviť, je pomocou sendvičovej konštrukcie. Od predchádzajúcej metódy sa tento spôsob výstavby líši tým, že sa montuje z jednotlivých materiálov priamo na stavenisku. Vďaka tomu je možná náprava prípadných nepresností spodnej stavby.

Výhody montovaných domov

Za najväčšiu výhodu je považovaná rýchlosť ich výstavby, čím vzniká podstatná úspora času. Keďže sa na stavbe nepoužívajú mokré procesy, ktoré by vyžadovali určitú dobu schnutia, je možné dom postaviť v naozaj krátkom čase a pokojne aj za mrazivého počasia. Stavba montovaného domu zvyčajne trvá tri až šesť mesiacov. Domy nie je nutné nechávať ani prezimovať, aby lepšie sadli a preschli. Celková časová úspora výstavby potom predstavuje asi pol roka, s čím súvisia aj značné finančné úspory. V porovnaní s murovanými stavbami majú montované domy tiež takmer o polovicu tenšie steny, vďaka čomu získate o 10 až 15% viac úžitkovej plochy – to v štandardnom rodinnom dome môže predstavovať až jednu izbu navyše.

Viac informácií nájdete na www.datad.sk