Lesné stroje

hydraulické ruky KronosŤažba dreva v lese sa nezaobíde bez silných a najmä spoľahlivých strojov. Lesné stroje používané pre profesionálne nasadenie v poľnohospodárstve, ale najmä v lesnom hospodárstve pri ťažbe a zvážaní dreva sú vyrábané na základe dlhoročných skúseností v ťažkých severských podmienkach.

Samochodné harvestery slúžia pri prebierkach stromov. Efektívne stroje pracujú aj v ťažkých podmienkach. Rameno sa jednoducho ovláda z kabíny traktora, priblíženie sa ku stromu je jednoduché. Sú pohyblivé a neuveriteľné obratné. Práca je vykonaváná z komfortnej a bezpečnej kabíny. Harvesterová hlavica slúži na odvetvovanie. Sú vyrobené z extrémne odolnej ocele, odolnej voči oderu. Harvesterové hlavice sú rôzne. Od hlavíc na ľahké prebierky, ťažbu biomasy, až po hlavice určené na konečnú ťažbu dreva.

Vynikajúcim pomocníkom pri práci v lese sú aj kombinované harvesterové hlavice. Ovládacím systémom dokážeme plne využiť drapákové čeľuste, ktoré držia kmeň stromu v pevnom stisku počas procesu stínania aj počas posúvania pri odvetvovaní. Práca s týmito hlavicami je rýchla, ale aj efektívnejšia, ako kedykoľvek v minulosti.

Stínacie hlavice na hydraulické ramená, alebo hydraulické ruky sa používajú na ťažbu biomasy, na zneškodňovanie náletov pri riekach, okrajoch ciest, pri elektrických vedeniach, ťažbu menších strojov.

Lesné stroje sú efektívne, vysokovýkonné, pri zohľadnení nákladov na prevádzku a produktivitu práce.

Pri ťažbe a zvážaní dreva sa využívajú výkonné lesné traktory, ktoré si poradia naozaj s ťažkými podmienkami. Lesné traktory sú svojimi vlastnosťami predurčené na ťažkú prácu, svojou konštrukciou ponúkajú bezpečie, a tým výdatne pomáhajú zvyšovať komfort pri práci. Nové technológie motorov s nízkou spotrebou sú šetrné k životnému prostrediu. 

Na ochranu kabíny traktora, pre bezpečnosť obsluhy musia spĺňať prísne kritériá.  Použitím vysoko pevných jemnozrnných ocelí možno dosiahnuť predností ako kompaktná konštrukcia, nízka vlastná hmotnosť a dlhá životnosť  lesných strojov.

Drapákové kliešte na ťažbu dreva slúžia na ťažbu palivového dreva. Strom kliešte uchopia, prerežú kmeň a naložia ho na lesnú vývozku. Všetko prebieha naozaj plynule, obsluha je veľmi jednoduchá.  Vďaka ich

špeciálnej konštrukcii môžu tak slúžiť ako manipulačné kliešte, alebo ako štikacie kliešte.  Ich výhodou je ľahká a komplexná s manipuláciou a rezaním kmeňov stromov, ich obratnosť, spoľahlivosť a využiteľnosť aj napríklad pri kalamitách, či povodniach.

Na prepravu dreva, ale aj na namontovanie hydraulických rúk a inej výbavy slúžia lesné vývozky. Sú prispôsobiteľné a dajú sa vybaviť množstvom doplnkovej výbavy. Robustný rám je vyrobený pre vysoké zaťaženie a pre jazdu v naozaj ťažkom teréne.

Všetky tieto profesionálne lesné stroje boli vyvinuté do drsných podmienok tak, aby zvládli vysoké zaťaženie a pri nízkych prevádzkových nákladoch podávali vysoké výkony.

www.profistroje.eu