Lepenie PVC podlahy

PVC, alebo vinylové podlahové krytiny sú vyrobené zo syntetických materiálov. Obľúbené sú  v interiéroch vďaka širokej škále vzorov, imitácie dreva, korku, kameňa aj dlažby a nízkej obstarávacej cene.

Ich prednosťami sú najmä jednoduché čistenie, nízka absorbcia vody a nečistôt a mäkký príjemný povrch. Odoláva pádu predmetov vďaka jej pružnosti, ťažký nábytok s ostrými hranami by ju však mohol poškodiť.  Mäkká nášľapná vrstva je zároveň chránená vrtsvou proti oderu, ktorá ju zároveň chráni proti nečistotám.  Je vhodná aj na podlahové vykurovanie a vďaka širokej palete vzorov a imitácií dreva si vyberie naozaj každý.

PVC podlahy sú na prvý dotyk veľmi príjemné, neprepúšťajú chlad a majú aj kvalitné akustické vlastnosti. PVC podlahy sú pre finančnú nenáročnosť ideálne do väčších komerčných priestorov, aj domov. 

Na lepenie PVC podlahy používame lepidlá na to určené. Lepidlá na PVC podlahy neobsahujú rozpúšťadlá a používajú sa na lepenie PVC v priestoroch so stredným a vyšším zaťažením ako sú kancelárie, hotelové haly, či sklady. Lepíme nimi homogénne a heterogénne PVC podlahy, lepenie CV krytín, textilných krytín, korku s PVC rubom, na stenu i podlahy. Disperzné lepidlá na vinylové podlahy  sa používajú na lepenie PVC lamiel na stenu a lepenie športových povrchov z PVC a gumy.

Univerzálne disperzné lepidlá, majú vysokú lepivosť. Po zaschnutí sa vyznačujú aj dobrou pevnosťou, ľahko sa rozotierajú, sú zdravotne neškodné, a aj ich spotreba je nižšia ako u iných lepidiel. Niektoré disperzné lepidlá sa vyrábajú v špeciálnych podmienkach určených na koberce, podlahové krytiny z PVC, obklady, ale i na celoplošné lepenie parkiet, resp. veľkoplošných parketových panelov a laminátových parkiet so systémom perodrážky.

Pri pokládke podlahovej krytiny, si najskôr pripravíme podklad. Mal by byť čistý a hladký. Ak by sme nemali povrch dôkladne očistený  a zbavených všetkých nečistôt, lepenie by bolo neúčinné a výsledok nie dobrý. Na vyrovnanie nerovností používame samonivelačné hmoty.

Je dobré ak pred lepením podlahových krytín bude krytina aspoň cez noc v miestnosti, ktorú chceme pokladať. Dôležitá je aj teplota v miestnosti, tá by nemala mať menej ako 18 °C . Potom by sme mali odrezať pruhy na podlahovej krytine, ktoré neskôr zaistíme lepiacou páskou, aby sa nám ďalej neposúvali. Aby sme nemali podlahovú krytinu príliš napnutú, môžeme ju v rohoch trocha narezať. Presahujúce pruhy sa potom pomocou spojovacieho rezu spoja tak, aby sme ich mali pripravené na pokládku. K tomu sa oba pruhy naraz rozrežú rovným nožom. V mieste rezu podložíme naviac zospodu oceľový príložník a odlamovací nôž vedieme tiež pozdĺž ďalšieho oceľového príložníka. Rovnomerný rez je dôležitý pre bezšvové spojenie oboch pruhov krytiny. Vďaka spojovaciemu rezu sú pruhy krytiny ideálne pripravené. Odstránime zostatkové pásky od orezu krytiny z PVC. K spojeniu pruhov použijeme jednostrannú lepiacu pásku. Tento postup na pokládku podlahovej krytiny je určený na voľné pokladanie.

Pri pokladaní PVC krytín dbáme na to, aby sme pri pokládke nevytvorili žiadne vzduchové bubliny. A ak aj nám nejaké vzduchové bubliny vzniknú, tak ich vytlačíme jednoduchým pohybom do strán. Na plochu naneste lepidlo jednostranne zubovou stierkou na podklad. a nechajte asi 10 až 20 minút zavädnúť.

www.chemos.sk