Televízory, tlačiarne, počítače, DVD rekordéry, mikrovlnné rúry a mnohé iné. Elektrické spotrebiče, ktoré sú bežnou súčasťou každej rodiny. Možno si ani neuvedomujeme, koľko spotrebičov vypíname iba do pohotovostného režimu – stand by.
Sú to spotrebiče, ktoré spotrebovávajú elektrickú energiu aj vtedy, keď ich nevyužívame a tvária sa ako vypnuté. Ide väčšinou o tie, ktoré sa ovládajú diaľkovým ovládačom a pohotovostný režim sa prejavuje svietením LED diódy.
Spotreba elektrickej energie v pohotovostnom režime značne stúpa, svojmu dodáveteľovi elektriny platíte za niečo, čo reálne nevyužívate.
Odber elektriny spotrebiča v pohotovostnom režime sa líši. Energeticky náročnejšie spotrebiče dokážu v režime stand-by ceny elektrickej energie značne navýšiť.
Jedna domácnosť v priemere minie aj 600 kWh za rok v režime stand-by, častokrát i viac. Na mieste je preto šetrenie elektrickej energie a zodpovednejší prístup správania sa voči prírode, pretože zbytočné plytvanie energií môže mať ďalekosiahle nielen ekonomické, ale aj ekologické dôsledky.
Ako zaobchádzať s takýmito spotrebičmi? Ako ušetriť za energie a zároveň sa správať ekologicky?
Pri kúpe spotrebiča hľadajme informáciu o spotrebe elektriny v režime stand by a vyberajme ten najúspornejší.
Jedným z riešení je spájať jednotlivé spotrebiče do jedného predlžovacieho kábla s vypínačom a večer, alebo pri odchode z domu tento vždy vypínajme.
Viac informácií o tom, ako si znížiť ceny za energie, nájdete na www.energie2.sk