Tak ako všetko sa v dnešnej dobe modernizuje, a rekonštruuje, nový šat neobišiel ani televízne vysielanie. Najskôr sa na Slovensku vysielalo analógovo, ale od minulého roka sa postupne prechádzalo na digitálne vysielanie.
Čo je vlastne digitálne vysielanie ?
Digitálne vysielanie nazývané aj DVB – T je vhodný hlavne pre pozemné vysielanie. Veľkou výhodou je najmä kvalita vysielania. Ľudia si kvalitu obrazu všimnú v podstate okamžite, pretože ich neruší tzv. šum, či skreslenie obrazu. Televízia vysiela svoj program v čo najvyššej kvalite tzv. HD – kvalite.
Na Slovensku končí analógové vysielanie začiatkom roka 2012. Testovanie digitálneho signálu je prakticky na celom území Slovenskej republiky. Ponuka televíznych a rozhlasových programov sa na jednotlivých vysielačoch môže odlišovať, a na príjem je možné použiť už aj existujúcu anténu. Veľmi dôležitá je však kvalita signálu v rozvode. Nadmerný útlm nespôsobí zhoršenie obrazu, ale výpadok.
Čo všetko potrebujeme na príjem digitálneho vysielania ?
Ak bývame na území kde už je pokrytý signál , tak na to aby sme mohli príjmať digitálny signál potrebujeme:
-
vonkajšiu anténu
-
DVB-T prijímač, alebo televízor so vstavaným DVB-T dekodérom
-
a ak použijeme externý DVB-T prijímač, tak aj prepojenie DVB-T prijímača s televízorom najčastejšie sa používa tzv. SCART kábel.
Nové typy televízorov, už majú v sebe zabudovaný dekóder pre digitálne vysielanie, a ktorý nám prerobí signál na obraz bez ďalších problémov. Táto nová metóda sa volá IDTV.
Ďalšou možnosťou ako príjmať digitálny signál je kúpa satelitu. Výhoda je tá, že už nemusíte mesačne platiť za programy, a je aj bohatšia programová ponuka.
Na prijímanie televízneho digitálneho káblového systému signálu, na využívanie služieb digitálnej káblovej televízie potrebujeme digitálny prijímač, tzv. set–top box, resp. MMDS, alebo MVDS anténu. Ak máme v byte už vybudovaný káblový rozvod s káblovou prípojkou či s MMDS alebo MVDS anténou, set–top box stačí zapojiť do káblovej zásuvky a prepojiť ho s naším televízorom.
Set-top box si už môžeme zakúpiť v ktorejkoľvek predajni s elektronikou,kde sa odlišujú od seba svojou výbavou na príjem rôznych služieb, kvalitou a cenou, alebo môžeme využiť ponuky rôznych operátorov, kde tento set-top box ponúkajú v rôznych výhodných akciách.
Ďalšou možnosťou ako príjmať digitálny signál je možné aj cez počítač. Ku počítaču je potrebné si len zaobstarať externým, alebo interným modulom DVB-T. A tak je možné pozerať potom Vaše obľúbené progamy doslova na kolene na počítači,alebo notebooku.
A tretia možnosť ako prijímať digitálny signál je pomocou satelitného prijímača.
Ako správne zapojiť DVB-T ?
Na to aby sme mohli spokojne a kvalitne pozerať digitálny signál, potrebujeme aj správnu inštaláciu. A preto je veľmi dôležité správne nastavenie antény a DVB-T prijímača. Na inštalácii sa neoplatí šetriť peniažkami, a v tomto prípade by sme sa mali obrátiť na odborníkov, alebo špecializované predajne. Pre príjem televíznych staníc v digitálnej kvalite je dôležité okrem nastavenia antény aj pôvodné nastavenie DVB-T prijímača. A ak už máme správne nastavený DVB-T prijímač, tak je nutné už pri jeho prvom spustení uložiť všetky televízne programy.
Čo robiť ak nám nefunguje správne digitálne vysielanie?
Ak máte doma nekvalitný signál, pomôže ak pootočíte anténu iným smerom. Môže sa stať, že signál ide z iného vysielača, ako je otočená Vaša anténa.
Ak chcete sledovať doma televíziu na viacerích televíznych prijímačoch budete určite potrebovať prijímač ku každému z nich.
Ak máte doma starší televízor musíte si zakúpiť modulátor. Jedná sa o televízory, ktoré nemajú v sebe zabudovanú tzv. SCRAT zástrčku.