Penetrácia betónového podkladu pred niveláciou, či lepením, je dôležitým krokom pred pokládkou podlahovín. Aké sú hlavné funkcie penetrácie a ako správne penetrovať?
Úlohou penetrácie je zmenšenie nasiakavosti podkladovej vrstvy, viazanie prachu, zvýšenie priľnavosti ďalšej vrstvy, ochrana podkladu pred vlhkosťou zo stierkovacích hmôt, spevnenie nekvalitného podkladu.
Penetračné nátery vyberáme podľa nasledujúcej povrchovej úpravy, podľa toho, akú podlahu, či podklad ideme penetrovať, aj podľa toho, v akom je stave. Voľme vždy “penetrák“, ktorý chemicky zodpovedá povrchovej úprave.
Akrylátový penetračný náter je napríklad vhodný k predbežnej úprave podkladov pre aplikáciu samonivelačných vyrovnávacích podlahových hmôt, ako aj pred lepením disperznými lepidlami.
Penetrácia podlahy koncentrátom – je vodou riediteľná, podľa potreby a podľa podkladu, či druhu podlahy. Inú penetráciu tiež použijeme k spevneniu popraskaných a drobivých betónov.
Pred penetráciou je potrebné pripraviť podklad. Obrúsenú podlahu bez trhlín, povysávame a zbavíme nečistôt a prachu. Nenasiakavú podlahu, ktorá je napríklad z keramickej dlažby je potrebné zdrsniť a následne tiež povysávať.
Penetračný náter je potrebné nanášať rovnomerne, pomocou podlahárskeho valčeka. V žiadnom prípade penetráciu na podlahu nevylievame, ale nanášame tak, aby sa nevytvárali kaluže. Penetráciu nanášame dokríža a najlepšie dovtedy, kým podlaha saje. Penetrácia po zaschnutí vytvorí film, ktorý je vode nerozpustný.
Neviete, aká penetrácia je vhodná pre vašu podlahu? Poradí vám predajca podlahových systémov a stavebnej chémie www.chemos.sk