Uvažujete nad zmenou radiátora, lebo ten váš už pomaly dosluhuje ? Ako si správne vybrať ten správny spôsob vykurovania? Ktorý radiátor je pre vás najvhodnejší ?
Na našom trhu dnes výrobcovia ponúkajú široký výber vykurovacích telies, ako napr. podlahové, stenové, či stropné infračervené vykurovanie. Ale asi najčastejšie sa ešte stále ľudia obracajú na klasický panelový radiátor, ktorý nájdeme v každom panelovom dome.
Našťastie radiátory, ktoré boli už svojím vzhľadom nie príliš príťažlivé sú už dávno preč.
Klasické teplovodné radiátory poznáme a rozdeľujeme: na článkové, doskové a kúpeľňové „rebriňáky “. Hoci v moderných interiéroch víťazia najmä doskové radiátory, ktoré majú oveľa lepší vzhľad a kompaktnejší rozmer, článkovým radiátorom ešte rozhodne neodzvonilo. Využitie nájdu všade tam, kde je potreba klásť vyšší dôraz na hygienu – článkové radiátory sa totiž spravidla dobre čistia od prachu. Článkové radiátory sa vyrábajú prevažne z liatiny, alebo z oceľového plechu. Liatinové majú väčšiu vyhrievaciu schopnosť, ale dlhšie sa nahrievajú, a opakom toho oceľové článkové radiátory sa zahrejú rýchlejšie, ale rýchlejšie aj vychladnú.
V moderných kúpeľniach si svoje miesto našli rebríkové rúrkové radiátory. Tieto kúpeľňové radiátory sú veľmi praktické, pretože sa na ne môžu ukladať osušky a uteráky. Rúrkové radiátory nájdeme už aj v obytných miestnostiach, kde nemajú tvar rebríka, ale rôzne iné tvary, ktoré sú na stene veľmi pôsobivé. Ich rúrky môžu napríklad kopírovať línie povrchu stien.
Treba mať na mysli aj správne umiestnenie radiátora. Vo všeobecnosti platí, že radiátory umiestňujeme pod okno, na vonkajšiu stenu. Práve umiestnenie pod oknom, zabezpečí že vzduch ochladí radiátor a tak sa teplý vzduch rovnomerne rozprúdi správne do celej miestnosti. Od podlahy by mal byť radiátor umiestnený najmenej 10 – 15 centimetrov, aby bola zabezpečená cirkulácia vzduchu. Ak sa postaví na zem, cirkulácia vzduchu nie je dostatočná. Vhodnejšie upevnenie radiátora je do steny na konzoly, ako pomocou nožičiek na zem, čo je praktickejšie pri upratovaní podlahy.
K moderným vykurovacím telesám patria aj termostatické hlavice. Zabezpečujú optimálnu teplotu priestoru, dokážu nastaviť teplotu presne podľa želania. Väčšina priestorov sa preferuje na 20 stupňov Celzia. V súčasnosti je veľa výrobcov, ktrý ponúkajú termostatické ventily, všetky sú kvalitné a bezpečné. Rozlišujú sa dizajnom, použitým materiálom a použitou rozťažnou kvapalinou v termostatickej hlavici. Každý termostatický ventil má svoju regulačnú charakteristiku – KV. Pre rodinné domy a byty sa robí hydraulické regulovanie systému, na základe čoho sa výpočtom určí a nastaví hodnota KV na každom ventile. Dosiahneme to, že každý radiátor nám dá toľko tepla, koľko potrebujeme a zbytočne neprekurujeme. Hodnotu KV si užívateľ na radiátore sám nevie nastaviť, sám si nastavuje pomocou termostatovej časti hlavice len to, akú teplotu v miestnosti chce dosiahnuť.
Správnym vykurovaním sa dá veľa ušetriť a naopak, „vykurovacími” chybičkami si môžeme nepríjemne navýšiť účty a poškodiť zdravie.
Kompletný sortiment radiátorov nájdete na www.recos.sk