Kedysi boli kúpeľne najmä o účelovosti. Malá miestnosť s práčkou, malou vaňou  pod otočným umývadlom a bolo v nej asi toľko miesta aby sa dalo otočiť a nič viac. Dnes sa kúpeľne zväčšujú a stávajú sa miestom pre oddych a relax po náročnom pracovnom dni.

Kvalitný kúpeľňový nábytok by jednoznačne mal mať vodeodolný povrch, nehrdzavejúce kovania a samozrejme zásuvky s plnovýsuvom. Obľúbené sú tiež skrinky so vstavanými vyklápacími košmi alebo drôtenými zásuvkami na bielizeň. Tie sú už uschované a navyše bielizeň je roztriedená podľa farieb, takže šetrí čas a zefektívňuje prácu. Čo sa týka praktickosti okrem práčky je zvykom zaobstarať si aj sušičku bielizne. Ich konštrukcia umožňuje uloženie nad seba a tým šetrí miesto.

Klasikou v kúpeľni je keramický obklad na všetkých stenách.

Trendom sú obklady so vzormi štruktúry dreva, bambusu a rastlín. Avšak v súčasnosti sú už dostupné aj iné povrchy. Populárna je vodoodpudivá cementová omietka tzv. marocká štuka (tadekalt). Bola známa už v období antiky ale časom sa na ňu zabudlo. Ide o minerálnu prírodnú štuku z hydralického vápna, piesku z kremeňa, mramorovej múčky, vypálenej ílovitej zeminy, popolu a celulózy. Na vyrovnaný a kameňom vyleštený povrch sa nanáša špeciálne mydlo, ktoré znásobuje odolnosť voči vode a špine. Ďalším z materiálov používaných v kúpeľni je hĺbkovo impregnované tropické drevo. Sklo a nerez sú súčasťou netradične zariadených mestských aj vidieckých kúpeľní.

Predierajúcim sa hitom v kúpeľniach je tiež stena v kúpeľni ako obrovská fotografia. Obrovským obrazom možno pokryť celú stenu, strop alebo pokojne aj podlahu, k čomu sa perfektne hodí jemná mozaika. Fotka, obraz alebo zrkadlo môže dodať malej kúpeľni obrovskú hĺbku a tým ju opticky zväčšiť.

Zrkadlo je jedným z najviac používaných doplnkov. Odráža svetlo a tým presvecuje miestnosť. Ak sa vám obdĺžnikový alebo štvorcový tvar zdá obyčajný, skúste ovál alebo kruh. Namiesto upevnenia svetla nad zrkadlom je vhodnejšie osvetlenie po stranách.

Sprchový kút, či vaňu?

Otázka sprchového kúta či vane je všade a stále riešená. Záleží od individuálnych potrieb každého z vás, pokiaľ ste ale ešte vždy nerozhodní vyskúšajte kompromis v podobe tzv. vaňového kútu. Prekážkou tejto voľby môže byť estetický dojem. V malom priestore pôsobí príliš mohutne. V tomto prípade sú k dispozícii skladacie zásteny s voľbou otočného alebo posuvného mechanizmu. U posuvných vaňových zásten (zväčša trojdielnych) býva vždy jedna časť pevná a ďalšie dve sa za ňu zložením „skryjú“.

Žiarivé a veselé farby osvetlia najmä kúpelňu bez prístupu denného svetla. Farebne sa tomuto trendu taktiež prispôsobujú nové,moderné umývadlá, ktoré navodia v kúpeľni príjemnú, povzbudivú atmosféru. Tieto umývadlá sa vyznačujú tým, že sú dvojfarebné a doplnené príťažlivým vzorom. Z vonkajšej strany je jednoduchá biela a pohľad do vnútra vás prekvapí svojou farebnou hravosťou.
Dlažba v kúpeľni by mala byť hlavne protišmyková a odolná. Zvoľte rovnaký alebo o niečo tmavší odtieň, než budete mať na stenách.

 

About the author

Related Post

Leave a comment