Zavlažovacie systémy do malej záhrady

Nebaví vás behať každý deň s hadicou alebo krhlou, alebo sa vám nemá kto postarať o záhradu, keď idete na dovolenku? Zvážte obstaranie automatického zavlažovacieho systému, ktorý sa o všetko postará za vás. Vám odpadnú povinnosti so zalievaním a automatická závlaha za vás navyše ušetrí približne tretinu nákladov za vodu.

Automatické zavlažovacie systémy zaistia všetkej vegetácii na vašej záhrade pravidelnú a pritom primeranú zálievku. Aj v čase vašej neprítomnosti funguje závlaha podľa nastaveného programu nepretržite. Špeciálne senzory navyše ihneď rozpoznajú bohatý príliv zrážok a v takom prípade závlahový systém dočasne vypnú.

Populárne postrekovače

Najčastejším spôsobom automatickej závlahy trávnikov v záhradách rodinných domov je závlaha postrekom pomocou výsuvných postrekovačov. Väčšinou ide o postrekovače rozprašovacie a rotačné. Tretí typ, úderové postrekovače, sa používajú takmer výhradne na športové plochy a agrozávlahu.

U prechodov medzi malými a veľkými plochami sa veľmi dobre uplatní rozprašovací postrekovač s rotačnou hlavicou. Ten strieka jemnými lúčmi, ktoré rotujú okolo jeho zvislej osi v nastavenom uhle. Vďaka jemnému lúču si získalo obľubu jeho umiestnenie na trávnatú plochu so stojacimi stromami a kríkmi alebo na svahovitých pozemkoch. Dostrek tohto typu postrekovača od troch do deviatich metrov, teda viac než u klasických rozprašovacích postrekovačov.

Podzemné kvapkovacie potrubie

Ďalšou možnosťou, ako zavlažovať trávniky na záhradách, je podzemné kvapkovacie potrubie. Ide o veľmi efektívny spôsob závlahy, kedy sa voda dostáva priamo do koreňovej zóny a nedochádza k výparovaniu. Tento systém nachádza využitie predovšetkým na úzkych pruhoch trávnika, kam už nemožno umiestniť postrekovače.

Mikrozávlaha na zavlažovanie výsadieb

Pre zavlažovanie výsadieb sa v záhradách uplatní tiež mikrozávlaha. Pre tento účel je najobľúbenejšie nadzemné kvapkovacie potrubie, možno však použiť aj rôzne druhy mikropostrekovačov alebo mikrozávlahu bodovú.

Viac o závlahovom systéme sa dozviete tu: http://shop.prorain.sk