Záhrada do svahu

Máte krásny pozemok, ale máte v hlavu v smútku pretože máte záhradu do svahu? Netreba sa hneď vzdávať, a po prekonaní niekoľkých prekážok môžete mať aj vy krásnu záhradu plnú relaxu a oddychu.

Pomôcť sa dá napr pomocou oporného múrika, alebo drevených podpôr. Niekedy je treba pomôcť aj menšími stavebnými prácami, najmä ak je záhrada vyššie postavená. Ako prvý krok je treba spevniť celý kopec, spraviť schody po ktorých budeme chodiť a vyznačíme si kde budeme mať čo umiestnené. Ak je naša budúca záhrada väčšia, je lepšie ak ju tematicky rozdelíme do viacerých celkov. Záhrady, ktoré sú do kopca majú obyčajne i krásne výhľady, a preto ak máme správneho architekta, alebo záhradného poradcu, tak nám určité odporučí postaviť na to miesto altánok, alebo miesto na posedenie či relax. Tiež je veľmi dôležité, aby sme mali dobrý prístup do záhrady ktorá ide do kopca, pretože ak sa už aj rozhodneme pre jej realizáciu, nemali by sme zabúdať aj na to, že sa budeme starať o rôzne okrasné kríky, stromy, či kvetiny a taktiež treba myslieť aj na to, že do záhrady budeme chodiť za každého počasia. Tak aby sa nám nestal dáky úraz, napr. na schodoch na jeseň .

V záhradách do kopca, sa najčastejšie stavajú múriky, do ktorých sadíme rôzne druhy kvetín,či rastlín. Jeho stavbu by sme si mali premyslieť ešte pred jeho realizáciou, aby sme neskôr neboli prekvapení. Pokiaľ možno, mali by sme si zavolať na pomoc záhradného architekta, ktorý nám svojimi radami pomôže a poradí. Na stavbu múrika, ktorý je vyšší ako napr jeden meter, ba sme mali dať na odborníka, ale stavbu menšieho múrika by mohol zvládnuť každý domáci majster, či kutil. Záhradný múrik sa najčastejšie stavia zo žuly, bridlice, alebo pieskovca, ale úplne najideálnejší je kameň ktorý sa nachádza v okolí.

Na vybudovanie schodov v záhrade, ktorá ide do kopca by sme mali použiť rovnaký materiál, ako na vybudovanie ostatných prvkov v záhrade. Záhrada takto inak ukáže, ak sú všetky prvky jednotné, a materiálovo zladené, potom nepôsobí rozhádzano a nejednotne. A vzhľadom na to, že schody budú umiestnené v záhrade na svahu, tak by sme mali dbať aj na bezpečnosť. Schody môžeme doplniť bezpečnostným zábradlím, ktoré nám pomôže pri chôdzi. A celé okolie doladíme, okrasnými kvetinami, alebo kvitnúcimi letničkami.

Pri vysádzaní záhrady do kopca, vyberáme rastliny, ktoré sú na to vhodné. Ideálne sú rastliny, ktoré pôdu prekorenia a kludne môžeme skombinovať dva druhy rastlín, ktoré sú napr hlboko a plytko koreniace. Kombinovať môžeme tak okrasné trávy, dreviny, ale i trvalky. Ak máme svah záhrady veľmi strmí, môžeme si pri výsadbe pomôcť opornou sieťkou, ktorá má väčšie oká, ktorá napomáha udržaniu pôdy pokým sa rastliny nerozkorenia. A ak sa kopec potom spevní, tak sa sieťka sama potom rozpustí do pôdy. A ako veľmi dobrý nápad sa môže javiť napr jazierko, ktoré by nám stekalo dole kopcom. A tak sa naša strmá záhrada môže premeniť na prednosť, na ktorú budeme právom pyšný.

Do záhrady ktorá je do kopca sú vhodné aj napr skalky. Nerovný terén sa dá veľmi dobre využiť,nielen kvôli kamenistému povrchu. Skalka tak okrem kamenistého povrchu potrebuje aj špeciálnu zeminu, ktorá jej dodá potrebné živiny. A tak sa skalka premení na okrasu našej záhrady.

Ak nám to priestor umožňuje, tak skalku by sme mali umiestňovať na južnú stranu, a nemali by sme ju prekrývať stromami, kvôli dostatku slnka. Skalka by mala mať štrkovitý základ, pretože štrk skvelo bráni tomu aby nám korene skaliek obhnívali. Na štrk potom dávame zeminu zmiešanú s malými kamienkami, a nakoniec pridávame a rozmiestňujeme kamene. Tie by sme mali mať pokiaľ možno z rovnakého materiálu, a ukladáme ich plochou stranou do pôdy a jemne pritlačíme, aby nám nevypadali pri prípadnom vetre, alebo inom poveternostnom vplyve.

Záhrada do svahu je krásna aj vtedy, ak v nej skombinujeme rastliny, ktoré nepotrebujú väčšiu starostlivosť a nemajú veľké nároky na údržbu.

www.isolabella.sk