Recyklácia starej tehly v záhrade je skvelý spôsob, ako znovu použiť starý stavebný materiál. Záhrada získa nový rozmer a bude dýchať osobitým kúzlom histórie. Vek tehál sa prejaví jej nepravidelnou štruktúrou, farbou a drobnými nedostatkami na jej hranách. Ak nemáte k dipozícii staré tehly, použiť môžte tehlové obkladové pásiky. Ich výhodou oproti klasickým tehlám je, že s nimi môžte obložiť už existujúce múriky a iné prvky v záhrade.
Chodník z tehál
Chodník z tehál vedený popri domu vytvára plynulý prechod a vkusne spája dom so záhradou. Tehla je obľúbeným materiálom do záhrad už celé stáročia. Určite však má svoje miesto aj v modernom záhradnom dizajne. Tehla použitá na chodník v záhrade je veľmi obľúbeným riešením. Klasická stará tehla však nie je príliš vhodná. Je veľmi nasiakavá a životnosť takéhoto chodníku je nízka. Menej nasiakavá, odolná proti mrazu a mechanickému poškodeniu je klinker tehla. Takáto tehla je pálená pri vyšších teplotách, neabsorbuje vlhkosť a preto je ako “tehlová dlažba” na chodníky vhodnejšia. Pre vystavanie chodníku budete potrebovať viac tehál najmä vtedy, ak sa rozhodnete pokladať ich na kant. Vytvárať tak môžte viacero vzorov, zároveň predĺžite ich životnosť.
Záhradné múry a múriky
Tehla alebo tehlový obklad sú často používaným materiálom aj na záhradné múry a múriky. Obľúbeným je nízky záhradný múrik ako prepojenie chodníku s vyvýšeným záhonom. Rozhodli ste sa pre vysoký tehlový plot? V kombinácii s ťahavými rastlinami pôsobí na rozdiel od betónových prefabrikátov naozaj harmonicky.
Malé záhradné stavby
V záhradnej architektúre majú svoje miesto aj malé záhradné stavby. Studňa obložená tehlovými pásikmi, murované vyvýšené záhony, aj steny v záhrade ako vizuálne, či protihlukové bariéry. Takéto múry v priestore vytvárajú pozadie s jedinečnou textúrou, pred ktorou vynikne každá výsadba.
Veľké množstvo farieb, štruktúrovaných povrchov a štýlov tehlových obkladových pásikov nájdete na www.keradekor.sk.