Reťazové píly

Pomaly prichádza jar, a nám sa žiada čo to porobiť v našej záhradke. A vynikajúcim pomocníkom nám môže byť aj reťazová píla. Reťazovú píly využije asi každý šikovný domáci kutil. Zídu sa nám či už pri orezávaní stromov, živých plotov, rôznych latiek, a iných potrieb.

A ako správne vybrať tú správnu pílu, na čo sa máme pri jej výbere zamerať, tak aby nám čo najlepšie slúžila, a boli s ňou spokojný.

Vo všeobecnosti rozdeľujeme reťazové píly na elektrické a benzínové.

Elektrické reťazové píly sú vhodnejšie na údržbu okolo domu, záhrady, rezanie dreva. Sú menej hlučné, takže sa lepšie aj do menších priestorov, a nevýhodou je asi jedine to, že sú málo odolné voči dažďu.

Benzínové reťazové píly sú lepšie na rezanie dreva, sú vhodnejšie napr do lesa, a častejšie ich využívajú aj profesionáli, ako sú záchranári, drevorubači a iný.

Ďalšou kategóriou ako ich môžeme rozdeliť do skupín podľa využitia, a to :

  • rôznorodé využitie, ako napr ako hobby, koníček

  • motorové píly, ktoré využívame v poľnohospodárstve

  • motorové píly, ktoré používajú napr lesníci

  • a špeciálne motorové píly, ktoré používajú napr hasiči, záchranári

Pri výbere a kúpe píly by sme sa mali zamerať na objem motora. Ak si kupujeme pílu na naše hobby, teda budeme ju využívať len na menšie práce okolo domu, občasné rezanie, tak nám postačí aj píla s objemom do 40cm³. Ale ak by sme mali využívať pílu častejšie pri práci, ako len 2x do roka, tak by sme si mali zadovážiť pílu s objemom do 50 cm³. Píly s vyšším objemom už využívajú len pilčíci, profesionáli, kde pílu vužívajú tak povediac denno – denne . Tam sa už potrebuje píla s objemom až okolo 70 cm ³. Netreba sa nechať nahovoriť, že píla ktorá má dĺžku lišty dlhú, že je automaticky aj lepšia. To je len mylná predstava každého zákazníka, ktorý vojde do predajne, a začne si vyberať podľa dĺžky lišty na píle.

Jednoznačne pri práci s reťazovými pílami treba brať do úvahy aj bezpečnosť. A tu snáď viac ako inde platí dva krát meraj a raz rež. Jediný chybný krok, sa môže skončiť moc škarado. Bezpečnostná brzda by mala byť absolútnou prioritou, pretože práve ona vás môže ochrániť, ak sa píla vyšmykne z rúk, alebo inak zraniť. Tá narazí vpredu do bezpečnostnej brzdy, ktorá vypne prevod otáčavého momentu na reťaz, a tá sa zastaví. Ďalším dôležitým prvkom by mala byť aj rozšírená ochranná časť madla, ktorá býva pod pravou rukou. Madlo by malo byť dostatočne široké, aby vedelo poskytnúť ochranu vtedy ak by sa reťaz roztrhala a mohla by zraniť našu ruku. A tretím dôležitým krokom by mala byť aj poistka zopnutia plynu. Tá by mala slúžiť na to, ak by nám píla z akýchkoľvek príčin vypadla na zem, tak by sa mala sama zastaviť.

Ďalej by sme mali pozerať aj na to ako sa nám s danou pílou pracuje. Malo by sa nám s ňou pracovať pohodlne, ľahko, a bez väčších problémov. Reťazová píla, by nemala mať vysokú váhu, aby sa nám dobre s ňou pracovalo, mala byť odlahčená, a do ruky by nám malo ako sa vraví, že by nám mala sadnúť. Treba tiež hladieť aj na to, akú má spotrebu reťazová píla. Ak by sme mali počas práce ustavične dolievať palivo, tak to by nás asi nebavilo, a len zbytočne zdržiavalo pri práci. Pílu by sme si mali pokiaľ je to možné vyskúšať už priamo v obchode, ak napr ak to možnosti dovoľujú tak aj odrezať nejaké to poleno.

Dobrá reťazová píla, by mala byť vyrobená z kvalitných materiálov, a nielen aby bolo na píle priveľa plastových prvkov. Dôležité prvky by mali byť zhotovené z kovu, a tým sa samozrejme zvyšuje aj celá záruka na daný výrobok. Ak by sa nám napr pokazila reťaz, mali by sme schopný si ju vymeniť sami, bez väčších problémov. Taktiež aj ostatné diely by sa mali dať bez väčších problémov vymeniť, vyčistiť. Mali by sme sa tiež zaujímať aj o to, či nám predajca ponúka záručný a pozáručný servis, a po prípade, či sa v našom blízkom okolí nachádza opravovňa reťazových píl. Ku kúpe by sme mali samozrejme dostať aj návod na používanie, ktorý by mal byť v slovenskom jazyku.

http://www.mbnvercajch.sk/zahradne-naradie/retazove-pily/?reload=1 .