Parkety z masívu

Drevo je najkvalitnejším, najprirodzenejším a najoslovujúcejším materiálom v prípade zariaďovania priestorov pre svoju zachovanú prírodnú štruktúru, priam umeleckú kresbu a perfektné spracovanie.

O svojej trvácnosti vás presvedčia masívne parkety, ktoré majú kvalitný prírodný, drevený základ. Čas a pokročilosť doby sa odzrkadľujú na nepretržitom vývoji a stále vyššej kvalite a obľúbenosti masívnych parkiet. Podlaha sa tmelí, kartáčuje a potom je upravovaná dvomi vrstvami tvrdého voskového oleja alebo laku. Takto sa zachová charakter dreva a jeho typické vlastnosti.

Drevo prináša so sebou samozrejme mnoho výhod ako napríklad

  • vždy originálny, moderný vzhľad
  • zachovaná hodnota i po dlhých rokoch opotrebovávania
  • výnimočne dlhá životnosť
  • možnosť viacnásobnej renovácie (ich hrúbka umožňuje opätovné brúsenie)
  • vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti
  • záruka stopercentne prírodného materiálu a teda nezaťažuje životné prostredie
  • vyžaduje minimum času stráveného pri údržbe

Voskované či olejované parkety?

Voskovanie a olejovanie sú podobné povrchové úpravy. Nanášajú sa práve kvôli ochrane dreva proti vlhkosti. Olej je vhodný najmä na tmavé druhy dreva. Vosky môžu byť číre ale aj pigmentované, a tak sa dá svetlé drevo zafarbiť alebo tónovať. Široká škála nielen domácich ale i rozličných zahraničných drevín s individuálnymi vlastnosťami akými sú farba, kresba či rozmery zaručujú vašu spokojnosť a uľahčujú výber tej najvhodnejšej možnej kombinácie do vášho interiéru. Vyrábajú sa v hrúbke od 15 do 22 mm. Z materiálov sa konkrétne využíva dub, buk, rôzne exotické dreviny a v móde je už aj známy bambus.

Všeobecne by sme masívne parkety mohli rozdeliť podľa spracovania či technických vlastností do niekoľkých skupín a to

  • masívne klasické vlyskové parkety
  • masívne lamelové parkety
  • masívne priemyselné parkety

Drevennej podlahe venujte špeciálnu starostlivosť

Starostlivosť o masívne parkety je veľmi dôležitá, pokiaľ chcete aby vydržali čo najdlhšie. Rôzne mastné škvrny či ryhy od podpätkov odstraňujte pomocou špeciálneho neriedeného prípravku na parkety. Bežná starostlivosť zahŕňa tiež pravidelné ošetrovanie podlahy proti opotrebeniu. To ako často je potrebné podlahu ošetriť závisí od stupňa zaťaženia podlahy, avšak zvyčajne stačí každé 3 mesiace. Drevo ako prírodný materiál by nemal byť vystavený príliš dlhému styku s vodou pretože príjma vlhkosť a tá môže spôsobiť zmeny štruktúry či tvaru podlahy. Do kúpeľní zvoľte skôr exotické typy drevín pre ich menšiu schopnosť vstrebania vlhkosti. Najlepšie využitie má v hale či predsieni, kde sa prejaví odolnosť a pevnosť masívnych parkiet. Pri vstupných dverách je užitočná rohožka, predídete tým poškriabaniu podlahy pieskom či kamienkom z topánok. Vyvarujte sa však rohožiek a kobercov so spodnou gumenou stranou pre ich nepriedušnosť. Pri šetrnom zaobchádzaní, pravidelnej starostlivosti a správnej pokládke vám bude skrášľovať masívna podlaha interiér niekoľko sto rokov. Vytvára dojem vkusného, útulného a príjemného miesta na posedenie či oddych. Oživí akýkoľvek priestor a dodá mu patričný nádych originality.  Nadčasovosť masívnej podlahy je ešte vždy zaručená a preto sa oplatí investovať do tejto časti domu.

zdroj obr.: www.proparket.sk

Pridajte Komentár