Máte krásny dom, ešte krajšiu záhradu. Máte ale problém s tým, že záhrada je do kopca? Ponúkneme vám niekoľko typov, ako túto záhradu upraviť. Je udržiavanie takejto záhrady náročnejšie? A aké prvky sa do záhrady vo svahu hodia?
Na úpravu záhrady do kopca použijeme svahové oporné tvárnice.
Ako každá záhrada do kopca, aj tá naša bude potrebovať pár stavebných úprav. Ako prvý krok by sme mali spevniť svah či už drevenými podperami, alebo použijeme betónové tvárnice. Mali by sme si ale premyslieť, kde chceme umiestniť schody, kam dáme altánok, či miesto pre oddych, aké kríky dáme do záhrady, tak aby ladili s okolím.
Ak máme záhradu do mierneho kopca, môžeme použiť rôzne variácie, skalky , či malé jazierka. Ale ak máme záhradu do väčšieho kopca, odporúča sa aby sme uvažovali nad veľkou terasou s dobrým prístupom. Treba mať na pamäti, že o záhradu do kopca sa treba aj starať a udržovať ju.
Príkrejšie výškové rozdiely riešime väčšinou opornými múrikmi. Často ich staviame z kameňa, podobne ako podmurovku na domoch. Ak je kameň nepravidelný, staviame ich na spôsob kyklopského muriva (ľudovo divočina). Ak je kameň pravidelnejší, s kvádrovým tvarom, pri kladení jednotlivých vrstiev kamene vzájomne viažeme. Môžeme využiť aj tehly, ale len pevné, dobre pálené, pretože obyčajné mäkké tehly sa vonku v záhrade rýchlo rozpadnú.
Kameň aj tehly murujeme cementovou maltou a hotový múr vyškárujeme. Je dôležité, aby múrik mal dostatočný základ (približne 1/3 výšky múrika). Dolu by mal byť širší a smerom hore by sa mal zužovať. V spodnej vrstve kameňa alebo tehál vynecháme pri murovaní niekoľko štrbín na odvodnenie a stabilitu.
Spevnenie svahu pomocou svahových tvárnic je nielen účelové, ale aj estetické. Betónové múriky a ploty tak v záhrade rozkvitnú a budú spĺňať aj opornú úlohu.
Na vytvorenie schodov v záhrade so svahu, by sme mali mať aj dostatok priestoru. Na vybudovanie schodov by sa mal použiť rovnaký kameň ako na stavbu oporného múrika a ešte krajšie ukáže ak je stavebný materiál v celej záhrade úplne rovnaký . Schody by nemali byť príliš strmé, ideálna výška jedného stupňa sa odporúča na 15 cm. Výstup po schodoch by mal byť zážitkom, nie zaťažkávacou skúškou pre náš organizmus. Pri osádzaní schodov, by sme mali mať na mysli aj bezpečnosť, a ak sa len troška dá mali by sme na nich mať aj oporné zábradlie. Schody môže rozdeľovať aj trávnatá cestička stúpajúca do svahu. Schody nemusia mať vždy len priamy tvar, ale možno ich viesť aj netradične, napr. v oblúku alebo v serpentínach. Záhrada sa tak stane tajomnejšou a bude pôsobiť dynamickejšie. Okolie schodov môžeme obohatiť napr. zaujímavými nízkymi trvalkami, prípadne aj kvitnúcimi letničkami.
V záhrade do svahu sú priam ideálne skalky. Vysadíme do nej nenáročné skalničky. Je funkčná aj oku lahodiaca. Mali by sme dbať na to, aby pôda nebola príliš vlhká, ale priepustná s dostatkom živín.