Lepenie obkladov svojpomocne

Chystáte sa rekonštruovať kúpeľňu, kuchyňu, alebo si chcete obložiť inú časť interiéru? Pokiaľ dodržíte niekoľko zaručených rád, zvládnete to aj svojpomocne. Radosť z nového obkladu tak bude o to väčšia.
Svoje predstavy o farbe, vzoroch a celkovom vzhľade dlažby vám pomôžu zhmotniť predajcovia, z ktorých mnohí ponúkajú možnosť vypracovania grafického návrhu a vizualizácie. Výhodou grafického návrhu je nielen jasná vizualizácia, ale aj presný výpočet rozmerov obkaldu. Vybrať si môžte z veľkého množstva keramických obkladov, mozaík a ozdobných líšt, ktoré spájajú prechod medzi dlažbou a stenou.
Pred lepením obkladov si zaobstarajme všetko potrebné náradie. Okrem dlaždíc a lepidla na obklady budeme potrebovať aj nádobu na jeho zmiešanie s vodou, miešadlo, špachtľu, zubovú stierku, vodováhu, gumové kladivo, centimeter, rezačku na obklady, vymedzovacie krížiky a materiál na čistenie, vyrovnanie a penetráciu povrchu.

Obkladačky kladieme na omietky, beónové povrchy, sadrokartón, alebo pôvodnú dlažbu. Povrch y musia vždy byť čisté. Pred lepením obkladov povrch očistíme od prachu, mastnoty a plesní.

Hladké povrchy je vhodné zdrsniť, najmä ak obkladačky kladieme na pôvodnú dlažbu. Následne ju napenetrujeme. Penetráciu použijeme aj pred obkladaním sadrokartónu, drevotriesky a povrchov, ktoré nie sú dostatočne pevné.
Ak pokladáme obklady na nové povrchy, napríklad na nové omietky, je potrebné nechať ich dôkladne preschnúť. V prípade nerovností stenu vyrovnáme samonivelizačnými stierkami, diery a praskliny vyplníme tmelom.

Stavebné lepidlá dôkladne rozmiešame s vodou v pomere, akom určuje výrobca. Cementové lepidlo nanášame na stenu rovnomerne pomocou zubovej stierky. Keďže podlaha nie je vždy 100% rovná, obkladačky lepíme odspodu, s vynechaním prvého radu, ku ktorému sa vrátime na záver. Rovnomerné škáry nám pomôžu udržať vymedzovacie plastové krížiky.  Na záver položíme dlaždice pri okrajoch steny, ktoré majú špecifický rozmer a je potrebné ich narezať.

Po vyschnutí lepidla, cca po jednom dni prejdeme ku škárovaniu. Dôkladné škárovanie zabráni prenikaniu vody a znehodnoteniu podkladových vrstiev a dlažby ako takej. Tmel sa nanáša umelou pružnou stierkou. Po špárovaní zbytky špárovacej hmoty z dlažby umyjeme vodou.

Cementové lepidlá pre lepenie obkladov a dlažieb

Štandardné cementové lepidlá – lepenie nasiakavej keramiky a iných stavebných prvkov v interiéri. Lepidlo nanášame na podklad zubovým hladítkom pod uhlom asi 60°. Pri veľkoformátovej dlažbe sa lepidlo nanáša aj na rub obkladačky rovnou hranou hladítka.
Flexibilné lepidlá – lepenie nenasiakavej a málo nasiakavej keramiky. Flexibilné lepidlá sú odolné voči pôsobeniu tepla, mrazu, vlhkosti, vibráciám a mechanickým vplyvom. Používajú sa na staré, ťažko lepiteľné podklady.  Sú mrazuvzdorné a odolné tepelným zmenám, preto je možné použiť ich aj v exteriéri.

Stavebná chémia a stavebné lepidlá Chemos:  www.chemos.sk