Ako zabrániť tomu aby vaše tuje menili farbu

Príčin hnednutie a zasychania tují môže byť naozaj veľa, a tak je často obtiažne presne určiť dôvod. Najčastejšie býva príčinou zmeny farby tují sucho, napadnutie hubami, vplyv posypových solí, alebo hniloba koreňov.

Vzhľadom k tomu, že tuje sa často vysádzajú vo väčšine ako živé ploty, je škoda proti ich žltnutiu nebojovať. Najčastejšie sa na pestovanie do živých plotov využíva odroda Tuja Smaragd (Thuja occidentalis Smaragd). Rastliny sú pomerne odolné a na pestovanie nenáročné. Pokým však dostatočne zakorenia, vyžadujú zvýšenú zálievku. Z tohto dôvodu je základom ich úspešného pestovania dostatočná zálievka v období po ich výsadbe a tiež v suchom lete. Ak v priebehu leta neprší, musíme ich výdatne zalievať každý týždeň.

Dôležitá je aj pôda, do ktorej tuje vysádzame. Ak je napríklad ílovitá, je dobré odobrať ju z miesta výsadby a nahradiť ju napríklad rašelinou kombinovanou s jednou tretinou kvalitného kompostu. Vhodný je na pestovanie aj substrát na ihličnany, ktorý možno už pripravený zakúpiť. Pestovateľská jama by mala byť aspoň v rozmeroch 30 x 30 cm.

Ak ste rastliny vysádzali v priebehu suchého leta, je možné, že nedostatočne zakorenené rastliny preschli a následná výdatná zálievka nebola rastlinami využitá, takže mokrá pôda začala po tom spôsobovať hnitie koreňov. Zdravé rastliny pri dostatočnej zálievke sa dokážu obnovovať, a tak sa hrdzavenie zastaví. Ak však dôjde k zaschnutiu rastliny vysadenej v ílovitej pôde, môže dôjsť dokonca k úhynu celej rastliny.

Tuje na živé ploty nájdete na: www.najlacnejsiedreviny.sk