Správna pokládka zámkovej dlažby je dôležitým krokom pre jej dlhú životnosť a správnu funkčnosť. Aby dlažba vyzerala aj po rokoch rovnako dobre, je potrebné dodržať niekoľko základných krokov.
Podklad dlažby
Základom správnej pokládky je dobre spevnený podklad. Podklad sa ukladá na vopred zhutnený základ. Hrúbka podkladu závisí aj od dopravného zaťaženia. Pre spevnenie chodníkov sa počíta s podkladom o hrúbke 20 cm, pre silne zaťažené plochy 30 – 40 cm.
Podložie
Podložie v hrúbke 3-5 cm nanesieme na spevnený podklad. Je tvorené štrkopieskovou zmesou. Podložie sa pomocou profilov stiahne tak, aby boli dlažbové prvky pred osadením asi 1 cm nad požadovanou výškou.
Pokládka dlažby
Ukladanie zámkovej dlažby sa deje vždy od okraja plochy ďalej. Pri pokládke dlažby dodržujeme škárový rozostup 3 až 5 mm. Aby sme predišli rozdielom vo farebnosti jednotlivých prvkov, použijme vždy dlažbu z troch paliet. Postupujme smerom z už položenej plochy tak, aby sme nevstupovali na podložie. Tam, kde sa predpokladá vysoké zaťaženie, kladieme dlažbu do kríža.
Vibrovanie a špárovanie dlažby
Špárovanie aj vibrovanie vykonávajte vždy za sucha. Vibrovanie uskutočnite po špárovaní, na dôkladne vyčistenej dlažbe. Ak nám chýba ukončenie dlažby – vydláždená plocha nie je ohraničená obrubníkom, či palisádami, spevnenú plochu treba voči zosuvu pred vibrovaním zaistiť. Po vibrovaní, ak je to nutné doplňte medzery opätovným vtieraním vyplňovacieho materiálu.
Všetky informácie o dlažbe nájdete na www.premac.sk