V každom dome by mal byť priestor na pokojné stolovanie. A aj keď je pravda, že nie v každom príbytku je dostatok miesta pre jedáleň, miesto pre kuchynský stôl a stoličky sa vždy nájde. Pri zariaďovaní jedálne by sme mali mať na mysli to, koľko členov rodiny k stolu zasadá, koľko miesta potrebujeme na príbory a riady, ale aj to, v akom štýle sa má jedáleň niesť.
Nábytok do jedálne
I keď v našich domácnostiach má svoje miesto iba v prípade, ak disponujeme väčšími priestormi, nábytok do jedálne do domu jednoznačne patrí.
Príborníky boli časté využívané najmä v minulosti, kde prezentoval líniu domácnosti. O tom, že býval kedysi častým kusom nábytku, svedčí už aj fakt, že príborníky rôznych starodávnych štýlov sa aj dnes vracajú do
našich interiérov.
Bol veľmi praktický pre gazdinky, pretože mali všetko potrebné po ruke. Sklenená časť bola praktická aj výstavná, kde sa vystavovali najkrajšie a najcennejšie kusy tanierov a obedových súprav.
Bol veľmi používaný za čias našich starých materí a stalo sa, že moderné kuchyne ho pomaly vytláčali. Začal sa meniť náš štýl stolovania a a tým aj naše stravovacie návyky, menil sa celkový vzhľad kuchýň. A aj v dnešnej modernej dobe sa dá elegantne vsunúť do moderných kuchynských zostáv.
V novom šate sa príborník mení skôr na nižšiu skrinku, kde vrchná doska slúži ako odkladacia plocha pri stolovaní a v otvorenom priestore môže zároveň opticky oddeliť kuchyňu alebo jedálenský kút. Ak chcete byť naozaj „in“ aj s príborníkom, zvoľte možnosť, ktorý sa dá zavesiť na stenu. Príborník tak bude vyzerať, že sa vznáša , a nezaťaží priestor.
Jedálenské sety sa najčastejšie umiestňujú do kuchyne, no ak nám to priestor nedovoľuje dá sa vytvoriť v obývacej miestnosti, alebo samostatnej miestnosti. Veľkou výhodou je, ak je v kuchyni správne rozmiestnení priestor na stolovanie. Dáva nám to možnosť spojiť s prípravou jedla s priamo so stolovaním. Môžeme tak zapojiť do rituálu prípravy jedla celú našu rodinu od manžela až po deti.
Vytvorenie jedálenského kútu v obývacom priestore, môžeme vtedy, ak sa nám nedá vytvoriť v kuchyni, alebo v samostatnej časti. Výhodou je, že môžeme takto stolovať ak máme početnú rodinu, príjmame časté návštevy. Ale netreba zabúdať ani na to, že treba tento priestor zladiť aj zo zvyšnou častou obývacieho priestoru, tak aby všetko do seba pekne zapadalo.
Zriadenie jedálenského priestoru v samostatnej miestnosti bolo zvykom už za čias našich starých materí. Dá sa zriadiť v menšej miestnosti, v miestnostiach s výklenkoch. Najlepšie je, ak ma jedálenský priestor plochu aspoň 9 m², kde sa dá pohodlne usadiť až 8 ľudí. Toto je výhodné najmä pre mnohodetné rodiny.
Ak už máme vyriešené kam presne umiestnime našu jedáleň, mali by sme zladiť aj zvyšné doplnky, ako podlahu , jedálenský stôl a stoličky a iné kuchynské doplnky.
Podlahu volíme podľa toho v ktorej časti sa jedálenský kút nachádza. Ale v podstate platí zásada, že by mala byť ľahko udržiavateľná, odolná voči nárazom a vlhkosti. Dnešný trh už ponúka veľa možností,môžme použiť drevenú podlahu, dlažbu, alebo PVC materiály, treba si len zvoliť ten správny materiál.
Jedálenské stoly (kuchynské stoly) a stoličky sú srdcom celého jedálenského priestoru, je dôležité aby sme mu venovali pri výbere náležitú pozornosť. Ak má byť naše stolovanie príjemné, jedálenský stôl by mal mať šírku od 75 cm do 90 cm a jeho výška by mala byť 70- 75 cm. V dnešnej dobe je výhodne ak sa dá jedálenský stôl rozťahovať a rozkladať. Dá sa to využiť pri rôznych oslavách a rodinných posedeniach keď máme v byte, v dome väčší počet ľudí. S jedálenským stolom by mali ladiť aj jedálenské stoličky, pretože zohrávajú dôležitú úlohu pri celkovom dojme. Jedálenská stolička by, mala byť pohodlná, sedadlo by malo byť naklonené mierne dozadu a samozrejme správna stolička by mala mať aj správnu výšku i rozmer. Hrany by nás nemali tlačiť pod kolenami pri sedení. K jedálenskému stolu vyberáme radšej stoličky s kovovým podnožím, sedáky z preglejky alebo plastu, no s kvalitným čalúnením. Vhodné sú tiež drevené stoličky. Ak máme v rodine malé deti, musíme sa obrniť veľkou dávkou tolerancie pri ich častom okopávaní predných nôh dobre vyzerajúceho nábytku. Umiestnenie jedálenského stola v strede miestnosti je vo väčšine dnešných bytov „priestorovým luxusom“ a preto sa v štandardných bytoch stôl umiestnuje pre nedostatok miesta väčšinou len v rohu miestnosti, v blízkosti steny či okna, v nike a pod.
Ďalšou kapitolou sú aj barové pulty, ktoré vyniknú najmä v otvorenom priestore, alebo vo veľkej kuchyni.
Inšpiráciu môžete nájsť aj na stránke www.stolickystoly.sk