Každá kúpeľňa si zaslúži našu pozornosť pri rekonštrukcii, či renovácii. V dnešnej dobe sa aj z malej kúpeľne dáspraviť elegantný priestor, v ktorom sa strieda luxus s modernými prvkami. Ak si vopred premyslíme, aký má mať šat naša nová kúpeľňa, nemusí to stáť veľa peňazí.

 

Pri rekonštrukcii kúpeľne by sme sa mali obrniť dávkou trpezlivosti. Neoplatí sa nám ponáhľať, pretože zle odvedená práca sa nám môže čoskoro vypomstiť. Môžu popraskať omietky, opadať obklad. Každý stavebný materiál má predpísanú dobu schnutia. Ak sa príliš ponáhľame, výsledok nemusí byť taký, aký očakávame. Preto by rekonštrukcia kúpeľne mala byť hotová  tak do 6 – 12 dní. Do úvahy musíme brať aj výmenu sanity, obkladov, použitých materiálov. V kúpeľni môžeme sušiť prádlo, sprchujeme sa, deti pri večernom kúpaní dokážu spraviť malú potopu a preto by sme nemali kúpeľňu obkladať sadrokartónom. Taktiež sa nedoporučuje obkladať pôvodné jadro.

 

Ak už prerábame kúpeľňu nesmieme zabúdať ani na detaily:

– umiestnenie  uterákov
– maľovanie na stenu
– presvetlenie priestorov v kúpeľni pomocou presklenych dverí, alebo strešných okien
– optické zväčšenie malých priestorov pomocou zrkadiel
– výber obkladu a rozmerov- zrkadlové osvetlenie, hlavné osvetlenie
– výber a štýl sanitárnej keramiky (umývadlo, vaňa, sprchový kút)
– výber batérií- kupeľňové doplnky, dekorácie – sviečky, kvety atď.

 

Obklad do kúpeľne

Základ kúpeľne tvoria vo väčšine prípadov keramické obklady. V minulosti sa obkladalo tak, že sa obkladačky uložili po celom obvode kúpeľne až po strop. Dnes sa to väčšinou realizuje,tak že obložíme len priestor ktorý je nevyhnutný, ktorý má stály kontakt s vodou, a zvyšok kúpeľne necháme voľne dýchať. Z obkladových vzorov si môžeme najlepšie vybrať obkladačky, ktoré majú neutrálne farby, štruktúru a vzhľad. Potom sa dá aj celá kúpeľňa ľahšie meniť podľa doplnkov. Ak pokladáme v kúpeľni novú dlažbu, mala by byť hlavne protišmyková, aby sme si pri vystupovaní z vane nezlomili napr. nohu. Ak nám to náš finančný rozpočet dovoľuje, môžme si dať do kúpeľne aj dlažbu tzv. kalibrované dlaždice, ktoré sa dajú klásť tesne vedľa seba prakticky bez škár. Ich údržba je časovo nenáročná a praktická.

 

Nábytok do kúpeľne

Kúpeľňové skrinky sú umiestňované najčastejšie pod umývadlo a tak prakticky využívame priestor, či už na odkladanie bielizne, uterákov a osušiek a vecí potrebných na hygienu a udržovania poriadku. Kúpeľňové skrinky sa stali obľúbené u všetkých generáciach, hlavne závesné skrinky, v ktorých sú zabudované skrinkové koše s drôteným programom. A tak už môžeme špinavú bielizeň pohodlne ukryť pred zrakom návštevy. Kúpeľňový nábytok dodá Vašej kúpeľni vždy čistý a moderný vzhľad. Má v dnešnej dobe rôzne farebné prevedenia a preto sa nemusíme báť kombinovať farby. Môže mať rôzny tvar, veľkosť. Je vyrábaný z laminátovej drevotriesky, dvierka z MDF dosky, ktoré sú upravované buď lakovaním, alebo dýhovaním a dvierka sú ukončené tzv. ABS hranou, ktorá je odolná voči vode. Ak zvolíme závesné skrinky, ušetríme tým miesto.

Na kúpeľňovom nábytku sa neoplatí šetriť, na sanite, naopak, čosi ušetriť môžeme. Pri výbere kúpeľňového nábytku a batérií by sme však mali uprednostniť kvalitnejšie materiály, ktoré sa častým používaním vo vlhkom prostredí  nezničia. Treba si ale dávať pozor, ak vaša kúpeľňa nemá vetranie s oknom, že v prípade vysokej vlhkosti vzduchu po sprchovaní či kúpaní, nábytok môže  nasávať vlhkosť, a môže začať „pracovať“ či plesnivieť. Veľmi sú vhodné do kúpeľne len riadne ošetrené a lakované kusy nábytku.

 

Osvetlenie

Taktiež je veľmi dôležité aj kúpeľňové osvetlenie. Správne umiestnenie dokáže dať našej kúpeľni ten správny nádych kde môžeme oddychovať, relaxovať. Môžme ich umiestniť buď priamo na obklad, kúpeľňový nábytok, alebo priamo osadiť do úzkeho keramického profilu, ktorý poslúži ako rám

zrkadla. Správnym výberom zrkadiel dokážeme dať našej kúpeľni nielen eleganciu, ale aj neskutočné čaro. Ďalším krokom pri zariaďovaní kúpeľne je osvetlenie. Všeobecne panuje názor, že do malej kúpeľne je vhodnejšie dať menej osvetlenia ako do kúpeľne ktorá je väčšia. Ak osvetlíme kúpeľňu, ktorá je väčšia viacerými svetlami, tak sa nám bude zdať väčšia ako v skutočnosti je. Veľmi dobré je umiestnime osvetlenie priamo nad zrkadlo, vo výške tváre dospelého človeka.

Ešte jedna rada: ak kupujeme osvetlenie, malo by byť na osvetlení uvedené do akej bezpečnostnej zóny v kúpeľni sú vhodné, ako aj spôsob montáže. Preto by sme mali tieto veci prenechať odborníkovi, alebo skúsenej osobe, ktorá má v montovaní svetiel dostatočnú prax.

Aby sme sa vždy v našej kúpeľni cítili príjemne je dôležité si vybrať správne doplnky. Všetko musí mať svoje miesto, význam, a dôvod prečo je to v danom mieste uložené. Dôležité je, aby kúpeľňa vyžarovala pozitívnu energiu, ktorá Vás upokojí a osvieži.

 

 

About the author

Related Post