Zimu nahradila jar a nastalo opäť obdobie na vysádzanie semien rastlín a osív. Záhrada sa na jar začína prebúdzať a rovnako ako si je potrebné pripraviť pôdu, tak si treba pripraviť aj semená.

Semená môžu pochádzať už z predchádzajúcej úrody, alebo si ich môžeme zakúpiť v záhradkárskych potrebách. Ako prvé čo by sme mali spraviť, skôr ako zasadíme semená do zeme, je malý test či nám vyklíčia. Semená by sme mali dať do misky, do ktorej sme pred tým dali vatu, alebo savú utierku. Vatu navlhčíme, a uložíme na ňu semená. Túto nádobu potom zabalíme do vrecúška a tak dosiahneme pre semená ideálnu vlhkosť a uložíme ju na svetlé, teplé miesto. Treba si ale pamätať, že každé semeno, ktoré zasadíme zo semiačka potrebuje iný čas na vyklíčenie.

Dôležitú úlohu pri klíčení semiačok, tvojí aj svetlo. Napríklad niektoré druhy zeleniny si svetlo priam vyžadujú, ako mrkva, šalát, šalvia, a iná zelenina, svetlo ku klíčeniu nepotrebuje . : napr. sirôtky.

Výsadba semien rastlín priamo do vonkajšieho prostredia môže byť dobrou voľbou, najmä ak žijete v teplejšom pásme. Treba si vybrať semená od renomovaného dodávateľa a skontrolovať dátum na obale, aby sme sa ubezpečili, že osivo je čerstvé. Zasejeme semienka do plytkej brázdy v dobre pripravenej pôde, zakryjeme zeminou a jemne pritlačíme povrch. Udržujeme semenisko vlhké, s dostatočnou vlhkosťou. Ak žijeme v chladnejšom pásme, môžeme zasadiť semienka priamo vonku, ale ide najmä o semená vytrvalých druhov, ktoré znesú prípadný ľahký mráz. Ak chceme vysadiť semená, ktoré sú náchylnejšie na mrazy, tak v tomto prípade sa odporúča počkať do posledných mrazov.

V oblastiach kde nie je vhodné podnebie, alebo vonku sa z času na čas ešte objavia mrazy, môžeme dať klíčiť semená vo vnútri. Naplníme si menšie nádoby s vlhkým, sterilným substrátom . Udržujeme nádoby v teple, a keď začnú semená klíčiť, presunieme ich do slnečné okno. Sadenice treba pravidelne polievať a je dobré ak ich príležitostne pohnojíme zriedeným roztokom hnojiva. Keď už vonku pominuli aj posledné mrazy, môžeme sadenice vysadiť von.

A aké sú výhody a nevýhody pestovania buď semien, vlastných sadeníc alebo vysadenie zakúpených rastlín vo vašej záhrade. Semená sú lacné, ale nejakú dobu trvá kým semená vyklíčia. Výsadba semien priamo vonku je relatívne jednoduché, ale klíčivosť semien môže byť pomalá alebo semená nám nemusia ani vôbec vyklíčiť, najmä ak je nepriaznivé počasie, prší, alebo sme semená vysadili do studenej zeme. Ak vysadíme už hotové rastliny do záhrady, máme o starosť menej, ale o to viac musíme zainvestovať na začiatku.

www.najlacnejsiedreviny.sk

About the author

Related Post