Filtre slnečných okuliarov

silver framed aviator style sunglasses on white ceramic saucer

Už pri prvých náznakoch vychádzania slnečných lúčoch siahame po slnečných okuliaroch. Vyťahujeme ich z poličiek, predajcovia nám ich ponúkajú priamo na ulici, ale i v predajni. Ale ako si vybrať tie správne slnečné okuliare? Akých rád by sme sa pri ich kúpe držať, na čo by sme mali dohliadať pri výbere? Akých chýb by sme sa mali vyvarovať??

Slnečné okuliare nám chránia zrak pred slenčným žiareným, a tak nám aspoň trocha pomáhajú predchádzať prípadných chorobám zraku. O škodlivosti slnečného žiarenia vie azda každý z nás. Jeho škodlivosť je podmienená aj nadmorskou výškou. Čím sa pohybujeme vyššie, tým je slnečné žiarenie väčšie. Ak sme na priamom slnku dlhšie, a svoj zrak nechránime, môžeme si tak poškodiť napr. degeneráciu makuly. Je pravda že o degeneráciu môže ísť aj vekom, ale môžeme si ju aj poškodiť aj dlhodobému vystaveniu oka slnečným žiarením.

Slnečné okuliare by mali mať predovšetkým dostatočný UV filter, ktorý absorbuje slnečné žiarenie. Tento filter by mal byť dostatočný, mal by spĺňať aj ďalšie dôležité podmienky. Veľmi dôležitá je napríklad kvalita skiel. Nemali by to byť len obyčajné lisované fólie, použité materiály by nemali dráždiť pokožku a mali by sa dať upravovať a prispôsobovať tvári. Aby sme si svoj zrak dobre ochránili, môžeme si slnečné okuliare s tým správnym slnečným filtrom. Celkovo poznáme viacero druhov ochranných filtrov a to napr. : absorbujúci, neutrálny, polarizujúci, a reflektujúci, fotochromatických, či antireflexné.

Absorbujúci slnečný filter – prepúšťajú slnečné lúče podľa farby šošovky.

Polarizačný slnečný filter – okuliare s týmto filtrom sú veľmi obľúbené a praktické. Využívajú ich najmä ľudia ktorý šoférujú, alebo ak trávime čas pri vode.

Neutrálny slnečný filter – pohlcujú pomerne rovnomerne viditeľné spektrum a pôsobia sivo vo farbe.

Fotochromatický slnečný filter – tento filter sa používa pri dioptrických slnečných okuliaroch, a pomáhajú meniť odtieň podľa potreby svetelných podmienok.

Antireflexný slnečný filter – okuliare s antireflexným slnečným filtrom majú špeciálnu úpravu, a tým odstraňuje rušivé odrazy.

Ak si kupujeme okuliare s UV filtrom, tak nás môže niekedy prekvapiť cena, ale tá sa nám určite vráti ak budeme okuliare často používať.

Pri kúpe slnečných okuliaroch ďalej pozeráme aj na kategóriu okuliarov. Kategória okuliarov nám pomáha pri určovaní priepustnosti svetla. Dosť ľudí si to ešte môže pomýliť s UV filtrom.

Kategória 0 a 1 je vhodná do slabých svetelných podmienok a skôr nám slúži ako imidž.
Kategória 2 a 3 je najbežnejšie vyrábaný druh slnečných okuliarov. Výhodou je možnosť nosenia napríklad aj pri šoférovaní, či inej každodenej činnosti.
Kategória 4 je vhodná najmä ak ideme do hôr a na vysokohorskú turistiku, kde sú veľmi silné svetelné podmienky. Okuliare v tejto kategórií nepoužívame pri šoférovaní.

Ak chceme používať slnečné okuliare, tak by sme mali používať predovšetkým kvalitné a hlavne s UV filtrom. Niektoré ľudia zastávajú názor, že na čo slnečné okuliare, že im postačia aj obyčajné z tržnice, či z púte. Ale ak používame nekvalitné okuliare, alebo žiadne tak oko vystavujeme omnoho väčšiemu riziku. Zreničky sa nám rozšíria, a tak sa nám do oka dostáva omnoho viac UV žiarenia ako by sme chceli. A treba mať na pamäti, že máme chrániť nielen seba ale aj svoje deti.

Módne slnečné okuliare nájdete na: www.okuliarerayban.sk