Stačí len malý kúsok voľného miesta, napríklad komora alebo časť chodby. A sen o saune sa môže stať realitou aj v panelákovom byte. Dokonca si budete môcť vybrať z niekoľkých typov.

Keďže každý človek na saunu reaguje trochu inak, jednému bude najviac vyhovovať klasická, teda fínska sauna, druhý dá prednosť infrasaune. A tí, čo majú radi vlhký vzduch, si možno vyberú parnú saunu.  Pred tým, než sa rozhodnete, ktorý z týchto typov si do bytu zaobstaráte, si ich radšej najskôr všetky vyskúšajte.

Infrasauna
Presnejší názov pre infrasauny je infrakabíny. Fungujú totiž na inom princípe ako sú fínske, takže saunou v tom pravom slova zmysle nie sú. Napriek tomu sú dnes moderným trendom, pretože majú mnoho výhod.  Infrakabíny sa vyrábajú ako typizované stavebnice v rôznych veľkostiach a ich montáž je veľmi jednoduchá. Tie najmenšie pre jednu osobu majú zhruba 1 meter štvorcový. Infrakabína nevytvára paru ani teplotu, ktorá by poškodila okolie. Možno ju teda umiestniť skutočne kamkoľvek. Stačí rovná podlaha a obyčajná elektrická zásuvka na 220 V. Samozrejme záleží aj na veľkosti a použitom materiáli.

Ako funguje
Infračervená prehrievacia tepelná kabína je rovnako ako klasická sauna z dreva. Tu sú však namiesto kachlí umiestnené špeciálne žiariče. Pre nahriatie kabíny na potiacu kúru stačí 10 až 15 minút. Samotné „saunovanie“ potom prebieha pri teplote 50 až 60 ° C a trvá 30 až 40 minút ideálne raz až dvakrát týždenne. Saunovanie v infrasaune môže pomôcť napríklad pri reumatických problémoch, celulitíde či chrípke a prechladnutí. Vďaka tomu, že sa neohrieva len povrch tela, nie je potreba opakovať cyklus prehriatia a schladenia ako vo fínskej saune. Nemusíte teda vybudovať žiadny bazén či si kupovať ochladzovaciu kaďu. Postačí obyčajná sprcha. A je tu ešte jedno obrovské plus. Vďaka podstatne nižšej prevádzkovej teplote oproti klasickej saune si môžu infrasaunovanie dopriať aj tí, ktorým by to inak ich zdravotný stav nedovolil.

Fínska sauna
Ste priaznivcami klasického saunovania? Žiadny problém. Rovnako fínske sauny sa vyrábajú vo forme kabín. Na trhu sú k dispozícií dokonca aj v mini variante, čo je kabína s menšími rozmermi 1,2 x 1,2 m, ktorá sa zmestí aj do malého bytu. Nie je síce najlepším riešením, pretože sa v nej sedí a organizmu viac vyhovuje rovnomerné pôsobenie tepelnej energie, ktorého sa dosiahne v ľahu. Ideálne je preto veľkosť aspoň 1,6 x 2,1 m. Účel ale splní aj malá kabína. Pri fínskej saune je po ohriatí nevyhnutné ochladenie. Ak potrebujete šetriť miesto, použite ľadovú sprchu. V opačnom prípade sa môžete rozhodnúť pre ochladzovaciu kaďu, alebo dokonca bazén.

Parný kúpeľ alebo parná sauna
Kto má rád teplý, ale vlhký vzduch, a nie je príliš obmedzený financiami, môže si zaobstarať parnú saunu. Možno ju vybudovať vo vopred vymurovanom priestore. Od klasickej sauny sa odlišujú v mnohých veciach. Interiér je obložený keramickým obkladom, nie drevom. Základom samotnej parnej sauny sú generátory, ktoré vyvíjajú paru.

Viac info nájdete na www.saunynamieru.sk

About the author

Related Post